Belépés címtáras azonosítással
magyar nyelvű adatlap
Teljesítőképesség-optimalizálás
A tantárgy angol neve: Performability Optimization
Adatlap utolsó módosítása: 2009. november 12.
A tárgy célja azoknak a módszereknek és folyamatoknak az ismertetése, amelyek segítségével mérhetővé, illetve mérési eredmények alapján optimalizálhatóvá válik egy informatikai rendszer teljesítménye és szolgáltatásbiztonsága. A tárgy bemutatja azokat a szabványos benchmarkokat (teszt összeállításokat) is, amelyek lehetőséget adnak az összehasonlításra különböző beszállítók termékei között.
A teljesítőképesség specifikálása (metrikák). Szolgáltatási szint szerződések (SLA), teljesítmény követelmények megadása.
Szabványos teljesítőképesség (teljesítmény- illetve szolgáltatásbiztonság) benchmarkok. Benchmarkok szükséges jellemzői.
Technológiák a szolgáltatásbiztonság kiértékelésére (pl. hibainjektálás, stressz tesztelés, robusztusság tesztelés). Szoftver, hardver és hibrid hibainjektálás.
A mérési folyamat és a mérési környezet tervezése (beavatkozás és megfigyelhetőség problémáinak kezelése).
A futásidőbeli monitorozás problémái, javasolt megoldások. Monitorozó rendszerek konfigurálása.
A mérési eredmények kiértékelése: Intelligens adatfeldolgozás OLAP analízissel illetve adatbányászattal (szegmentálás, kapcsolat analízis, prediktív modellezés).
A magas szintű teljesítmény- és megbízhatósági modellezés formalizmusai (rétegelt sorbanállási hálózatok, sztochasztikus Petri-hálók és reward hálózatok).
Modellalkotás és modell paraméterezés.
A modell alapú előrejelzés és optimalizálás módszerei, a ritka események (pl. hibahatások) kezelése.
A teljesítőképesség fenntartásához szükséges beavatkozások modell alapú tervezése. A beavatkozás validálása.
Alkalmazások: IT infrastruktúra menedzsment (pl. IBM Tivoli termékcsalád), e-business alkalmazások, munkafolyamatok felügyelete.
Előadás és előadótermi gyakorlat.
- A szorgalmi időszakban: A félévvégi aláírás feltétele egy házi feladat (otthoni feladat) megfelelő színvonalú elkészítése.
- A vizsgaidőszakban: A hallgatók a tárgyból szóbeli vizsgát tesznek. A vizsga feltétele az aláírás megszerzése, a megszerzett aláírás 3 évig érvényes.
- Elővizsga: Nincs.
A házi feladat (otthoni feladat) határidőn túl a pótlási héten adható be.
A vizsga egyszeri javítására minden hallgató jogosult, ekkor az érvényes eredmény a legutolsó alkalommal elért osztályzat.
A házi feladattal kapcsolatban a félév során konzultációs lehetőséget biztosítunk.
A tárgyhoz kiadott előadásanyagok és technológiai leírások.