Belépés címtáras azonosítással
magyar nyelvű adatlap
Médiakommunikációs technológia és rendszerek laboratórium
A tantárgy angol neve: Laboratory of Media Communication Technologies and Systems
Adatlap utolsó módosítása: 2007. december 6.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Villamosmérnöki és Informatikai Kar
Villamosmérnöki Szak
Médiakommunikációs technológiák és rendszerek ágazat
Név:
Beosztás:
Tanszék, Int.:
Dr. Kovács Imre
Egyetemi adjunktus
BME-HT
Dr. Lois László
egyetemi adjunktus
BME HIT
Médiakommunikáció
A fenti forma a Neptun sajátja, ezen technikai okokból nem változtattunk.
A kötelező előtanulmányi rend az adott szak honlapján és képzési programjában található.
Az érvényben levő "Szakirány-és ágazatválasztási szabályzat" -ban foglaltak szerint.
A tantárgy célja a szakirány alapozó tárgyában tanított elméleti ismeretek kiegészítése és alátámasztása gyakorlati ismeretekkel. Ennek keretében a médiakommunikációs rendszerekkel kapcsolatos kódolási/dekódolási és modulációs műszaki problémákat és azok megoldási lehetőségeit vizsgálják.
HTMER-1: Szimuláció
E mérés keretében megismerkednek a legtöbb mérés eszközkészletét biztosító szimulációs programcsomag (Matlab Simulink) által kínált lehetőségekkel, és korlátokkal, valamint a legtöbb mérésben alkalmazott alapsávi modell elvi és gyakorlati alapjaival megismerik a grafikus kezelő felületet részleteit
HTMER-2: Spektrumanalízis FFT-vel
A mérés első felében a hallgatók megismerkednek a hagyományos spektrumanalizátorok felépítésével, működésével, a legfontosabb állítható paraméterekkel és azok hatásával, valamint az FFT elméleti és gyakorlati alapjaival, annak korlátaival, az ablakozás szerepével és hatásával. A mérés során a hallgatók számos speciális és kevésbé speciális bemenő jel esetében megvizsgálják az FFT mintavételi frekvencia, az FFT méret és a legkülönbözőbb ablakozások kijelzett spektrumra gyakorolt hatását.
HTMER-3 és HTMER-4 Analóg modulációs módok vizsgálata
A mérés első felében a hallgatók megismerkednek az analóg modulációs módok (AM-DSB, AM-DSB/SC, QAM, SSB, VSB, ISB, PM, FM) legfontosabb jellemzőivel azok. előállításával, demodulálásával majd idő és a frekvencia tartományú vizsgálatokat végeznek. A mérés második felében vizsgálják a vivő előállítás frekvencia és fázis pontatlanságának hatását, az egyes módok jel-zajviszony produkcióját, és az amplitúdó és fázis karakterisztika hatását a demodulált jel jellemzőire (nem lineáris torzítás, jel-zajviszony).
HTMER-5 és HTMER-6 Digitális modulációs módok vizsgálata
A mérés első felében a hallgatók megismerkednek a digitális modulációs módok (QPSK, M-QAM) legfontosabb jellemzőivel, azok előállításával, demodulálásával, a digitális modulációs eljárások méréstechnikájával és a mérendő legfontosabb paraméterekkel (CNR, SNR, Eb/N0, BER, I/Q sík analízis). A mérés második felében a megismert paramétereket a legkülönbözőbb beállítások mellett végig mérik, majd vizsgálják a vivő előállítás frekvencia és fázis pontatlanságának hatását, az egyes módok BER produkcióját, és az átviteli karakterisztika és a zaj hatását az I/Q síkra, és a BER-re.
HTMER-7 és HTMER-8 MPX sztereo jel kódolása/dekódolása
A mérés első felében a hallgatók megismerkednek a VHF FM sávban alkalmazott sztereó átviteli mód előállításával, demodulálásával és dekódolásával, az előállított MPX jel sajátosságaival az idő és a frekvencia tartományban, és a lehetséges mérési paraméterekkel (CNR, SNR, áthallás, áthallási csillapítás). A mérés második felében a megismert paramétereket a legkülönbözőbb beállítások mellett végig mérik, vizsgálják a dekóder oldali vivő előállítás frekvencia és fázis pontatlanságának hatását, az áthallási csillapítás átviteli karakterisztika függését, valamint additív Gauss zaj hatását mono és sztereó vétel esetén (sztereo/mono jel-zajviszony javulás).
HTMER-9 és HTMER-10 Képkódolási eljárások vizsgálata
A mérés első felében a hallgatók megismerkednek az állókép bitsebességcsökkentési eljárásokban alkalmazott legfontosabb elvekkel (kvantálás, DPCM, alul-mintavételezés, DCT), megismerkednek az objektív képminőség vizsgálatok alapvető paramétereivel, valamint ismertetésre kerül a szubjektív képminőség vizsgálatok ma elfogadott gyakorlata. A mérés második felében megismerik a fenti képkódolási eljárások gyakorlati alkalmazását, és a kialakított grafikus felhasználói felületen a kódolási paramétereket változtatva szubjektíven és objektíven is értékelik azok képminőségre gyakorolt hatását.
HTMER-11 és HTMER-12 Hangstúdiótechnikai alapok
A mérés első felében a megismerkednek az alapfogalmakkal (hangkeltés, -érzékelés, hangerő, frekvencia-, dinamikatartomány), a hangstúdió alapismeretekkel (felvételi-, technikai helyiség, rendszertechnika), a hangkeverés alapjaival (felvételi, keverési technikák, effektezés hangszínszabályozás)
A mérés második felében a bemutatott legfontosabb stúdiótechnikai elemeket ismerik meg, próbálják ki a hallgatók 3 helyszínen, a feljátszó helyiségben, az audió munkaállomás előtt, és a hangstúdió technikai helyiségben. A feladatok közül néhány: mikrofonok, hangszórók vizsgálata, effektek megismerése a hangeditor szoftverben, a zenekészítés alapjai.
Az oktatás a Híradástechnikai Tanszéken történik, 2-3 fős mérőcsoportokban, 3 órás laboratóriumi gyakorlatok formájában. A félév során minden hallgató részt vesz a laboratóriumi mérések anyagát megalapozó gyakorlatokon, és elvégzi a 8. pontban megadott mérési gyakorlatokat. A mérőcsoport beosztás és a mérési időpontok a tanszéki hirdetőtáblán, illetve a tanszéki szerveren megtalálhatók a félévkezdést követő második héten.
A mérésekre készülni kell, a 13. pontban megadott helyen található segédletekből. A felkészülést ellenőrizzük. Amennyiben az nem megfelelő, a hallgatót pótmérésre utasítjuk.
A mérés elvégzését a mérésvezető aláírásával igazolja. A mérésekről annak elvégzése utáni héten mérési jegyzőkönyvet kell beadni.
Az egyes mérések osztályzása a méréseken végzett munka és a mérési jegyzőkönyvek alapján történik a 10. pont szerint.
Szorgalmi időszakban:
A félév elismeréséhez a méréseknek a mérésvezetők aláírásával igazolt - a szorgalmi időszakban történő - elvégzése és mérésenként legalább elégséges jegy megszerzése szükséges. Minden mérés előtt a felkészülést ellenőrizzük. Az ellenőrzés a mérési utasítások és az alapozó gyakorlatok anyaga alapján történik. Az ellenőrzés értékelése beleszámít a mérésjegybe. A félév végi jegyet az egyes mérésekre kapott osztályzatok és TVSZ szerint kerekített átlaga adja.
Pótmérés a szorgalmi időszakban történhet előzetesen egyeztetett időpontban, a TVSz szerint.
Szorgalmi időszakban igény szerint, előzetes egyeztetés alapján.
Előzetesen kiadott elektronikus jegyzetek, segédletek.