Belépés címtáras azonosítással
magyar nyelvű adatlap
BIT I. A számítástechnika alapjai
A tantárgy angol neve: IIT I. Fundamentals of Computing
Adatlap utolsó módosítása: 2017. június 21.
Dr. Ress Sándor
Egyetemi docens
Elektronikus Eszközök Tsz.
Dr. Szabó Péter Gábor
A fenti forma a Neptun sajátja, ezen technikai okokból nem változtattunk.
A kötelező előtanulmányi rend az adott szak honlapján és képzési programjában található.
A tantárgy célja megismertetni a hallgatókkal a mai modern számítástechnika hardver és szoftver alapjait, az elterjedt operációs rendszerek és a napi munkavégzés szempontjából fontos alkalmazói programok haladó felhasználói szintű használatát.
• A számítógép-használat alapjai: hardver alapok, a számítógép moduláris felépítése, a memória típusai, perifériák és működésük elve. Operációs rendszerek alapjai.
• A számítógép erőforrásai, jogosultságok.
• A szövegszerkesztés, táblázatkezelés és prezentációkészítés alapjai, adatok grafikus megjelenítése.
• Hálózati alapismeretek: lokális hálózatok, internetes alapismeretek.
• Néhány elterjedt alkalmazói program.
• Okos eszközök és a dolgok internetének (IoT) alapgondolatai.
Analóg és digitális jel, mintavétel, mintavételi tétel, jelfeldolgozás fogalma. Digitális számítógép, program, absztrakciós szintek. A számítástechnika történelme. Az IC technológia fejlődése, méretcsökkentés, Moore szabály, fizikai határok, méret, energiafogyasztás. A számítógépek termékskálája, fejlődési irányok. A számítógép működésének elektronikai alapjai. Boole algebra, logikai kapuk megvalósítása.
Számítógépek jellegzetes felépítése. A Neumann elv. Processzor, operatív memória, busz, háttértár, I/O egységek. Mikroprocesszorok felépítése, működése. Az adatút. Modern mikroprocesszorokban alkalmazott elvek rövid áttekintése.
Az adattárolás fizikai elvei. Adattárolók alapvető tulajdonságai. A tároló-hierarchia. A központi memória. Gyorsítótár. Félvezető memóriák: statikus és dinamikus RAM, flash EEPROM. Háttértárolás: mágneslemez, SSD, optikai meghajtó, mágnesszalag.
Elemi adatok ábrázolása. Karakterek, egész számok, a lebegőpontos számábrázolás elve és megvalósítása. Buszok alaptulajdonságai, buszjellemzők, buszműveletek. Példa: az Univerzális Soros Busz (USB).
Egy mai személyi számítógép felépítése. Buszok és rácsatlakozó eszközök. Megjelenítők alaptulajdonságai. Additív és szubsztraktív színkeverés. Megjelenítési technológiák, nyomtatási technológiák.
Operációs rendszerek (OS). Főbb funkciók, alapvető definíciók: processz, szál. OS-ek osztályozása, követelményei. Az operációs rendszer felépítése. Multitasking, virtuális memória, Az I/O alrendszer, eszközmeghajtók, file rendszer, buffer/cache. Windows NT alapú operációs rendszerek. Unix rendszerek (iOS, Android).
Okos eszközök definíciója, története. Okos eszközökben megtalálható jellegzetes hardver és szoftver elemek. Érzékelők és beavatkozók működése. Beágyazott operációs rendszerek és applikációk. A dolgok internete (Internet of Things). Kihívások, jövőképek.
Viselhető eszközök definíciója, története. Felhasználási területek: egészségügyi állapot, sportteljesítmény monitorozásának a kérdései. Kommunikációs protokollok. Esettanulmányok:
okos óra, ruházat, beültetett orvosbiológiai készülék. Viselhető eszközök általános felépítése és csatlakoztatása. Autonóm intelligens rendszer fogalma.
Számítógép-hálózatok. Hálózatok célja, felosztásuk, alapvető fogalmak. Vonal-, ill. csomagkapcsolt összeköttetés. Az Internet. A helyi hálózat és a távoli elérés alapvető hardver eszközei. Alapvető technológiák: névfeloldás, DHCP, NAT, tűzfal. Távoli elérés, ssh. HTTP, FTP, a html alapjai. Az e-mail.
Okos otthon koncepciója. Vezérelhető elektronikai eszközök típusai, kommunikációs lehetőségek. Elképzelt jövőkép és a jelenleg rendelkezésre álló technológiák. Esettanulmány: mai átlagos magyarországi házban megvalósított rendszer és elképzelt fejlesztési lehetőségek.
Jellegzetes alkalmazások. Szövegszerkesztés, a számítógépes tipográfia alapjai, szövegformázó rendszerek, táblázatkezelés. Változáskezelés.
Jellegzetes alkalmazások. Képszerkesztés alapjai: vektoriális és bitmap ábrázolás, konvertálás. Médiaformátumok és használatuk.
Adattömörítés, nyílt és zárt kulcsú titkosítás, elektronikus aláírás, hitelesítés, autentikáció, biometrikus azonosítás, számítógépes biztonsági kérdések.
a. Jelenlét:
i. A tárgy teljesítéséhez az előadások és laborok 70%-án kell részt venni.
b. Részteljesítmény értékelés:
i. A laborgyakorlat végén az elvégzett munka eredményét az elektronikus oktatási rendszerbe fel kell tölteni. A feltöltött munkát az oktató adott mérföldkövek mentén értékeli, melyek legalább 40%-át teljesíteni kell, hogy a laborgyakorlat sikeresnek minősüljön.
c. Összegző értékelés:
i. A szorgalmi időszakban egy nagyzárthelyi dolgozat a 7. oktatási héten. A nagyzárthelyi dolgozat sikeres, ha legalább 40%-ot elért a hallgató.
ii. A vizsgaidőszakban írásbeli és szóbeli vizsga.
a) A sikertelen nagyzárthelyi a szemeszter során 1 alkalommal pótolható. További pótlásra főszabály szerint nincs lehetőség.
b) A szemeszter végén egy laboratóriumi gyakorlat pótlására lehetőséget biztosítunk.
Ajánlott irodalom:
• A tárgy honlapján ( http://edu.eet.bme.hu/ ) közzétett előadás fóliák • Tanenbaum: Számítógép architektúrák, Panem Kft, Budapest, 2006 • Kóczi Annamária, Kondorosi Károly: Operációs rendszerek mérnöki megközelítésben, Panem Kft, Budapest, 2004
Kontakt óra
56
Készülés előadásokra
6
Készülés gyakorlatokra
0
Készülés laborra
14
Készülés zárthelyire
12
Házi feladat elkészítése
Önálló tananyag-feldolgozás
Vizsgafelkészülés
32
Összesen
120
Név:
Beosztás:
Tanszék, intézet:
Dr. Poppe András
egyetemi docens
Dr. Székely Vladimir
egyetemi tanár
Dr. Ress Sándor László