Budapest University of Technology and Economics, Faculty of Electrical Engineering and Informatics

    Belépés
    címtáras azonosítással

    Gyakori kérdések


    Kik adhatnak be TDK dolgozatot?

    Az Országos Tudományos Diákköri Tanács állásfoglalása alapján az intézményi TDK konferencián első- vagy másoddiplomás alapképzésben (nappali, levelező, távoktatási vagy esti képzésben) résztvevő hallgatók vehetnek részt.
    Doktorandusz hallgatók illetve a kari TDK konferencia évében már végzett hallgatók még társszerzőként sem jegyezhetnek TDK dolgozatot. Ha velük közös munka alapján készül a TDK dolgozat, akkor az ő részük csak hivatkozás formájában jelenhet meg a dolgozatban.
     Milyen nyelven készíthető el a dolgozat?
    A dolgozatok magyar vagy angol nyelven készíthetők el.
    Angol nyelvű dolgozat esetén is kérjük, hogy az egyoldalas összefoglalót magyar nyelven adják be.
    A konferencia előadás minden esetben magyar nyelven történik, valamint a bírálatok is magyar nyelven készülnek.
    Milyen terjedelmű dolgozat adható be?
    A dolgozatok tipikus terjedelme 30...60 oldal. A nagyon rövid dolgozatok esetén sokszor hiányzik a megfelelő irodalomkutatás vagy a munka értékelhető leírása. A nagyon hosszú dolgozatok pedig rendszerint arról tanúskodnak, hogy a szerző nem képes a lényeget megfelelően kiemelni.
    Hány társszerző illetve konzulens megadása megengedett?
    Kérjük, hogy 4-nél több társszerző illetve 3-nál több konzulens semmiképpen ne szerepeljen. Ha ennél többen vettek egy kutatásban részt, akkor válasszák szét az eredményeket és adjanak be több dolgozatot. (Ha ilyen sokan valóban érdemben dolgoztak egy témán, akkor kell legyen elég muníció több dolgozat beadásához.)
    A dolgozatom rossz szekcióba került, mit tegyek?
    A szekcióbeosztás soha nem lehet tökéletes:
    • Annyiféle szekciót nem lehet kialakítani, ahány tématerület van.
    • Mivel alapvetően egy versenyről van szó, az egyenlő esélyek érdekében minden szekcióba körülbelül azonos számú, 8-12 dolgozatot kell besorolnunk.
    • Egy-egy dolgozat többféle témát is érinthet, az egyoldalas összefoglaló alapján pedig sokszor nehéz eldönteni, mi is dominál a dolgozatban.
    Az így adódó esetleges nem tökéletes illeszkedést az adott szekció bíráló bizottsága fogja feloldani illetve figyelembe venni. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján kijelenthető, hogy jó dolgozat "nem vész el". Ezt az is garantálja, hogy tipikusan több első-második-harmadik helyezés is kiadható egy-egy szekcióban (illetve előfordult már olyan eset is, hogy nem volt első díjas dolgozat egy szekcióban).
    Dolgozatom befejezéséhez szükségem lenne a beadási határidő meghosszabbítására. Lehetséges-e ez?
    Dolgozatok határidő utáni beadása csak nagyon indokolt esetben (pl. hirtelen betegség) lehetséges. Ezt minden esetben az illetékes szekció elnökével kell egyeztetni, hogy tudja-e vállalni a késő dolgozat bíráltatását. (Mivel a határidők elég szorosak, erre kicsi az esély.)
    Kérjük mindenki vegye figyelembe, hogy versenyről (is) van szó, így a határidőket nem tudjuk rugalmasan kezelni. A késés csak akkor lehet indokolt, ha előre nehezen tervezhető okokra vezethető vissza, és nem jelenti azt, hogy az érintett hallgató több ideig tud a dolgozattal foglalkozni, mint a többiek. De ez esetben sem lehet a késés akkora, hogy a szekció elnöke ne tudja a dolgozat bírálatát elkészíttetni, hiszen ez is sértené az egyenlő elbírálás elvét.
    Dolgozatomban sok újdonság van. Lehetséges-e a 15 perces előadásidőt meghosszabbítani?
    Az előadásidőt a megadott korlátok között kell tartani. Gondoljuk (és reméljük), hogy a TDK konferencia minden résztvevőjének az a véleménye, hogy a saját munkája fontos, sok eredményt tartalmaz, és többet érdemel 15 percnél.
    De a  lebonyolítás miatt nyilván szükséges időhatárt megállapítani. Ebben a szakmai konferenciákhoz hasonlóan szeretnénk eljárni, ahol szintén azonos feltételek között tartható meg minden előadás.
    A mélyebben érdeklődők számára pl. web címet lehet kihirdetni, ahol akár a teljes dolgozat is közzétehető.
    Hogyan dőlnek el a helyezések?
    Az egyes szekciókban elért helyezéseket a szekciók zsürije határozza meg. A zsürit és a bírálókat a szekció elnöke kéri fel.
    A bírálók a konferencia előtt megkapják a dolgozatokat és a bírálati lapon, a mellékelt szempontok szerint pontozzák a dolgozatokat illetve kérdéseket tesznek fel, megjegyzéseket írnak.
    Az előadást a szekció zsürije hallgatja meg, akik pontozzák azt a mellékelt szempontok szerint. A zsüri - a szekció elnökének vezetésével - összegzi a dolgozatra és előadásra kapott pontokat, esetenként korrigálja a bírálók részéről előforduló esetleges félreértéseket vagy túlzó kritikákat, és megállapítja a rangsort.
    A kari szintű megbeszélésen a kari szintű különdíjak (rektori, Pro Progressio) egyeztetése történik, valamint a szekciók közötti esetleges színvonalkülönbségek figyelembe vétele (erre ritkán van szükség).
    Hol hozzáférhetők a bírálatok?
    A dolgozatok bírálati lapjai a konferencia után 2-3 nappal az Informatika épület könyvtárában hozzáférhetők. A bíráló - a szakmai konferenciákhoz hasonlóan - anonim (személye nem ismert a dolgozat készítői számára).


    További kérdéseikkel kérjük forduljanak a kari TDK felelős oktatókhoz!