Villamosenergia-rendszerek laboratórium 1
A tantárgy angol neve: Power Systems Laboratory 1
Adatlap utolsó módosítása: 2019. január 4.
Villamosmérnök szak
Név:
Beosztás:
Tanszék:
Dr. Kiss Péter
egyetemi docens
Villamos Energetika Tanszék
A fenti forma a Neptun sajátja, ezen technikai okokból nem változtattunk.
A kötelező előtanulmányi rend az adott szak honlapján és képzési programjában található.
Kötelező:
Villamosenergia-rendszer üzeme és irányítása (BMEVIVEMA01) kredit megszerzése
Hálózati tranziensek (BMEVIVEMA03) kredit megszerzése
Ajánlott:
Fenntartható energetika villamos rendszerei (BMEVIVEMA02) kredit megszerzése
A laboratórium célja a specializáció tantárgyaihoz kapcsolódva a tananyag elmélyítése, gyakorlati vonatkozásainak bemutatása, labormérések és szimulációk keretében.
1. Teljesítményáramlás vizsgálata számítógépen: Nagyfeszültségű hosszú távvezeték üzeme (PowerWorld) - Load-flow, feszültségszabályozás, számítógépi modellen.
2. Nagy hálózatok üzemeltetésének vizsgálata DigSilent szoftverrel.
3. Szinkrongenerátor elektromechanikai lengései; lengéscsillapítás – A turbógenerátort a hálózati oldalról érő hatások által iniciált elektromechanikai lengések vizsgálata -zárlatok, P, f változások-, lengések csillapítása.
4. EMTP – Hálózati tranziensek vizsgálata.
5. Túlfeszültség-védelmi eszközök vizsgálata – Varisztor, gáztöltésű levezető, szupresszor dióda karakterisztikájának felvétele, védelmi hatásának vizsgálata.
6. Kapcsolási tranziensek mérése – Toroid transzformátor kapcsolási áramlökéseinek mérése.
7. Elektromágneses összeférhetőség (EMC) – Alállomási EMC mérések külső helyszínen.
8. Terhelésbecslés neurális hálózatokkal – Rövidtávú terhelésbecslés MATLAB szoftverrel.
9. Kisfeszültségű kapcsolókészülékek vizsgálata
10. Hálózati inverterek szabályozása
Laboratóriumi mérések, számítógéptermi szimulációs gyakorlatok.
A szorgalmi időszakban:
· A hallgatónak valamennyi mérésen kötelező a részvétel.
· Felkészülés a mérésre a mérési segédlet alapján.
· Részvétel a mérésen a csoportbeosztásnak megfelelő helyen és időpontban. A méréseken csak az a hallgató vehet részt, aki a laboratóriumi beugró dolgozatot sikeresen teljesíti.
· Mérési csoportonként egy közös, vagy személyenként külön jegyzőkönyv készítése és beadása a mérést követő hetedik naptári nap éjfélig.
A hallgatók az elvégzett mérések során mérésenként egy részosztályzatot kapnak (laboratóriumi beugró dolgozat, mérési aktivitás, jegyzőkönyv alapján). A félév-végi aláírás a fenti teljesítések után akkor kapható, ha valamennyi részosztályzat legalább elégséges eredményű.
A hallgatók az utolsó héten ellenőrző mérésen vesznek részt, amely során mindenkinek egy a félév során elvégzett mérés egy részét kell önállóan, segédeszköz nélkül (a mérésvezető felügyelete mellett) megismételnie, és arról helyben vázlatos jegyzőkönyvet készítenie a mérésvezető instrukciói alapján. Az ellenőrző mérés időtartama 60 perc, a mérés utolsó heti órarendi időpontján belül. A hallgatók beosztását a tárgy koordinátora a helyszínen ismerteti.
A félévközi jegy 30%-a a mérés eleji laboratóriumi beugró dolgozatok átlagából, 20%-a a jegyzőkönyvek átlagából, míg 50%-a az ellenőrző mérés jegyéből tevődik össze.
A vizsgaidőszakban: nincs.
A jegyzőkönyv különeljárási díj megfizetése mellett a pótlási időszak végéig adható le késedelmesen.
Az el nem végzett mérések (hiányzás, elégtelen felkészültség) pótlására csak a szorgalmi ill. pótlási időszakban van lehetőség, az alábbiak szerint:
· a félév során legfeljebb 2 mérés pótolható, (beleértve az ellenőrző mérést is) az illető mérésvezetővel (mérésvezetőkkel) előre egyeztetett időpontban
· ha van olyan mérőcsoport, amelyik a pótolandó mérést még nem végezte el, és létszáma lehetővé teszi, hogy még csatlakozzon a pótlást igénybe venni szándékozó hallgató, akkor az adott mérés pótlása számára kizárólag ebben az időpontban lehetséges.
· ha fentiekre (előzetes megbeszélés alapján) nincs mód, akkor a mérés pótolható a pótmérési időpontban is, amely – szükség szerint – a pótlási időszakban lesz meghirdetve.
· tartós és igazolt akadályoztatás esetén a pótláshoz egyéni megbeszélés szükséges.
Valamely mérésre kapott, legalább elégséges részosztályzat javítására nincs lehetőség.
Igény és egyeztetés szerint.
Az egyes mérési útmutatók megtalálhatók a tárgy tanszéki honlapján.
Kontakt óra
42
Készülés előadásokra
0
Készülés gyakorlatra
Készülés laborra
40
Készülés zárthelyire
Házi feladat elkészítése
Önálló tananyag-feldolgozás
Vizsgafelkészülés
Összesen
120
Dr. Raisz Dávid
Emelt szintű laborok, amelyek során a gyorsabb haladás több, összetettebb feladat megtárgyalását, megoldását tesz lehetővé.
A programban résztvevő hallgatóknak elkülönített laboratóriumi foglalkozást tartunk. A laboratóriumi foglalkozások anyaga a törzsanyag szempontjából nem tér el a programban nem résztvevő hallgatókétól. Az eltérések az egyes laboratóriumi méréseknél a több, bonyolultabb mérés kivitelezése.
A megszerezhető IMSc pontok száma legfeljebb 20.
IMSc pontokat a hallgatók a méréseken (kivétel az ellenőrző mérés) szerezhetnek. Minden mérésen maximum 2 IMSc pont szerezhető.
A méréseken a normál követelményhez tartozó feladatokon túlmenő, további mérési feladat megoldásával szerezhető meg a fenti pontszám, ha a hallgató enélkül jeles eredményt ért el.
Ha valamely számonkérésen a hallgató szerzett IMSc pontokat, akkor az IMSc pontjainak növelése nem lehetséges e számonkérés újbóli teljesítésével.
Az IMSc pontok megszerzése a programban nem résztvevő hallgatók számára is biztosított.