Budapest University of Technology and Economics, Faculty of Electrical Engineering and Informatics

    Belépés
    címtáras azonosítással

    vissza a tantárgylistához   nyomtatható verzió    

    Innovatív elektrotechnika laboratórium

    A tantárgy angol neve: Innovative Electrotechnics Laboratory

    Adatlap utolsó módosítása: 2023. december 5.

    Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
    Villamosmérnöki és Informatikai Kar
    BSc
    Tantárgykód Szemeszter Követelmények Kredit Tantárgyfélév
    VIVEAC14 6 0/0/3/f 5  
    3. A tantárgyfelelős személy és tanszék Dr. Németh Bálint,
    4. A tantárgy előadója

    Dr. Németh Bálint, egyetemi docens, VET

    Dr. Tamus Zoltán Ádám, egyetemi docens, VET

    Dr. Kiss István, egyetemi docens, VET

    Dr. Göcsei Gábor, egyetemi docens, VET

    Dr. Cselkó Richárd, egyetemi adjunktus, VET

    5. A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít Elektrotechnika, hálózatok és rendszerek elmélete, méréstechnikai ismeretek.
    6. Előtanulmányi rend
    Ajánlott:

    Kötelező: - 

    Ajánlott: Elektromágneses terek alapjai

    Villamos berendezések és szigetelések 

    7. A tantárgy célkitűzése A gyakorlati alkalmazóképesség fejlesztése, a fizikai összefüggések és a számítási modellek összhangjának megértése, elméleti ismeretek elmélyítése. A villamosenergia-hálózatban alkalmazott kapcsolókészülékek működtetésekor a kapcsolókészülékek és a hálózatok között fellépő kölcsönhatások, valamint a villamos ív tulajdonságainak laboratóriumi vizsgálata, a mérési és számítási eredmények összehasonlításával. A hallgatók a gyakorlatban is megismerkednek a különféle villamos gépek diagnosztikai eljárásaival. A laboratórium kiegészítő módon támogatja a specializáció elméleti tantárgyait.
    8. A tantárgy részletes tematikája

    1.     Fogyasztók hálózati visszahatása épületenergetikai rendszerekben

    A hallgatók KNX rendszeren megvizsgálják az egyes fogyasztói típusoknak a rendszerre gyakorolt hatásait. A mérés célja, hogy rámutasson a különböző fogyasztók visszahatására, amelyek torzítják a feszültség és áram görbéket, ez által felharmonikusokat generálva.

    2.     Elektroadhéziós vizsgálat

    A hallgatók a mérés során gyakorlatban megismerkednek az elektroadhézió jelenségével. A megfogási erő villamos paraméterektől és anyagjellemzőktől való függését egy elektroadhéziós megfogón vizsgálják.

    3.     Szinkron és aszinkron gép vizsgálata – kapcsolási tranziensek vizsgálata

    A hallgatók a mérés során megismerkednek a kisteljesítményű szinkron és aszinkron hajtásokkal, motorokkal, amiket épületgépészeti rendszerekben is használnak. A mérés során felveszik a motorok karakterisztikáját, és összehasonlítják dinamikai és alkalmazási szempontból.

    4.     Innovatív elektromechanikus átalakítók vizsgálata

    A laboratóriumi gyakorlat során a hallgatók megismerkednek a piezoelektromos alapjelenségekkel. Egy piezoelektromos átalakító villamos- és elektromechanikus jellemzőit vizsgálják, karakterisztikáját felveszik.

    5.     Egyen- és váltakozóáramú áramkörök ki- és bekapcsolása

    A hallgatók a mérés különböző elosztott paraméterű áramköröket vizsgálnak ki- és bekapcsolási tranziensekre. A mérés célja, hogy a hallgató tisztában legyen a kapcsolási túlfeszültségek hatásaival, és létrejöttének folyamatával.

    6.     Villamos ív tulajdonságainak és megszakításának vizsgálata

    A hallgatók megismerkednek az egyenáramú, illetve a váltakozó áramú ívekkel. A mérések során karakterisztikát vesznek fel az ívmegszakítás folyamatáról, és összevetik az elméletben tanultakkal.

    7.     Olvadó biztosítók és kismegszakítók működésének vizsgálata

    A hallgatók a mérés során megismerik a különböző, kisfeszültségű hálózat védelmi rendszereit, úgy mint kismegszakítók és olvadó biztosítók. A mérés során felveszik ezek karakterisztikáit, és működés közben vizsgálják az eszközöket.

    8.     Szigetelőanyagok és disszipatív anyagok vizsgálata. Elektrosztatikus munkahely kialakítása

    A hallgatók megismerkednek az elektrosztatikusan védett munkahelyek kialakításának alapelveivel. Mérésekkel ellenőrzik az ott alkalmazott anyagok villamos tulajdonságait és az elektrosztatikus feltöltődés elleni védőintézkedések hatékonyságát. 

    9.     Termoelektromos átalakítók vizsgálata

    A laboratóriumi gyakorlat célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek a termoelektromos átalakítókkal. A mérés során egy termoelektromos átalakító villamos jellemzőit valamint az átalakítás hatásfokát vizsgálják.

    10.  Részkisüléseken és reflektometrián alapuló szigetelésvizsgálati módszerek

    A hallgatók a mérés során áramváltó transzformátoron villamos mérést végeznek részkisülések detektálása céljából. A mérés második felében reflektometriai vizsgálatokat hajtanak végre a hibahely meghatározása céljából kábeles rendszerek esetén.

    11.  Nagyfeszültség előállítása

    A hallgatók megismerkednek és mérést végeznek különböző feszültségszintek előállítási módszereivel, egyaránt egyen- és váltakozó feszültségekre.

    12.  Indukciós hevítés fizikája, a villamos áram által okozott erőhatások

    A mérés során a hallgatók az indukciós hevítés technikáját vizsgálják, mérik az átalakítás hatásfokát az induktor-betét rendszer villamos paramétereit határozzák meg.

    9. A tantárgy oktatásának módja (előadás, gyakorlat, laboratórium) A tárgyból 12 laboratóriumi mérés van, hetente egy alkalommal.
    10. Követelmények

    Szorgalmi időszakban: 

    Felkészülés a mérésre a mérési segédlet alapján.

    Részvétel a mérésen a csoportbeosztásnak megfelelő helyen és időpontban.

    A méréseken csak az a hallgató vehet részt, aki a felkészültség ellenőrzése során az előírt, szükséges tárgyi ismeretekkel rendelkezik.

    Mérési csoportonként egy közös, vagy személyenként külön jegyzőkönyv készítése és beadása a megadott határidőig.

    Az elvégzett mérések során mérésenként egy részosztályzatot kapnak (feleletek, mérési szereplés, jegyzőkönyv alapján). A félév-végi aláírás megszerzésének feltétele, minden mérési gyakorlat legalább elégséges szintű teljesítése. A félévközi jegy az egyes mérési gyakorlatokra adott osztályzatok átlagának kerekítéséből kerül kiszámításra.

     

    11. Pótlási lehetőségek A félév során két laboratóriumi mérés pótolható. Pótlási alkalmakat a pótlási időszakban is biztosítunk.
    12. Konzultációs lehetőségek Konkrét konzultációs alkalmakat a hallgató által jelzett igény alapján és időpont egyeztetést követően biztosítunk.
    13. Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom Minden egyes laboratóriumi gyakorlathoz elektronikus mérési útmutatót biztosítunk, amelyek letölthetők a tantárgy Moodle oldaláról.
    14. A tantárgy elvégzéséhez átlagosan szükséges tanulmányi munka
    Kontakt óra36
    Félévközi készülés órákra40
    Felkészülés zárthelyire0
    Házi feladat elkészítése42
    Kijelölt írásos tananyag elsajátítása42
    Vizsgafelkészülés0
    Összesen150
    15. A tantárgy tematikáját kidolgozta

    Dr. Németh Bálint, egyetemi docens, VET

    Dr. Tamus Zoltán Ádám, egyetemi docens, VET

    Dr. Kiss István, egyetemi docens, VET

    Dr. Göcsei Gábor, egyetemi docens, VET

    Dr. Cselkó Richárd, egyetemi adjunktus, VET
    IMSc tematika és módszer

    A méréseken a normál követelményhez tartozó feladatokon túlmenő, további mérési feladat megoldásával szerezhető meg a fenti pontszám, ha a hallgató enélkül jeles eredményt ért el.

    Ha valamely számonkérésen a hallgató szerzett IMSc pontokat, akkor az IMSc pontjainak növelése nem lehetséges e számonkérés újbóli teljesítésével.
    IMSc pontozás

    A megszerezhető IMSc pontok száma legfeljebb 25.

    IMSc pontokat a hallgatók a méréseken szerezhetnek. Minden mérésen maximum 2 IMSc pont szerezhető.

    Az IMSc pontok megszerzése a programban nem résztvevő hallgatók számára is biztosított.