Minőségbiztosítás IP hálózatokon
A tantárgy angol neve: Quality Managed IP Networks
Adatlap utolsó módosítása: 2006. július 1.
Tantárgy lejárati dátuma: 2009. november 24.
Villamosmérnöki Szak
Műszaki Informatika Szak
Választható tárgy
Név:
Beosztás:
Tanszék, Int.:
Dr. Bíró József
docens
BME/TMIT
Lukovszki Csaba
tud.smt.
Számítógép hálózatok,
TCP/IP protokollok,
Matematikai ismeretek
Tematikaütközés miatt a tárgyat csak azok vehetik fel, akik korábban nem hallgatták a következő tárgyakat:
Nincs ilyen tárgy
A tantárgy célja, hogy áttekintse az Interneten használt minőségbiztosítás elemeit, megismertesse a minőségi szolgáltatást biztosító modern achitektúrákat, valamint hogy a napjainkban egyre népszerűbb valós multimédia átvitelét biztosító technológiákba betekintést engedjen. A félév folyamán a tárgy célja, hogy az egyszerű minőségbiztosítási építőelemektől eljusson a komplett szolgáltatások összetett kiszolgálási technológiájáig.
IP routerekben használható csomagütemezők tárgyalása, architektirális alapelvek ismertetése. Sávszélesség, késleltetés garanciák nyújtása ütemezők segitségével. Az ütemezők teljesítmény-elemzésének építőkövei. Hang és adat és video forgalom ütemezési kérdései.
Az Interneten használatos korlátozó forgalom leíró és formázó technikák bemutatása, alkalmazása ütemezőkben és más forgalommenedzsemnt eljárásokban.
A jövőbeni Internet minőségi garanciákat nyújtó szolgálataiban használható kapcsolat beengedés szabályozásának (CAC) lehetőségei, sávszélesség és-vagy késleltetés alapú CAC. Beengedési szabályozás multimédia forgalomra, alkalmazása streaming alapú szolgálatatásokban.
Erőforrás lefoglalási protokollok alapelveinek ismertetése, integrálása ütemezőkkel és beengedés szabályozással. Terhelésmegosztási technikák bemutatása, alkalmazási lehetőségei VoIP hálózatokban.
Forgalomszabályozási technikák bemutatása. TCP alapú forgalom és torlódás szabályozás. TCP-ben integrált algoritmusok ismertetése, esettanulmányok bemutatása, implementációs különbségek tárgyalása. Explicit torlódás jelzés (ECN) alapú eljárások ismertetése.
A megkülönböztetett szolgáltatások alapelve. Szolgáltatásainak csoportosítása. A szolgáltatások megvalósításának követelményei.
Az integrált szolgáltatások alapelve. Megvalósításának követelményei. Az különféle, már alkalmazott megoldások áttekintése.
Az MPLS technológia áttekintése, alkalmazhatósága, együttműködése más hálózati megoldásokkal.
A megoldás jellemzői, a technológia alkalmazhatósága szolgáltatás minőséget biztosító architektúrák menedzselésére
ATM QoS alapjai, QoS megvalósítása, valamint menedzselése Ethenet felett, együttműködése IP-s hálózatokkal, FCAPS modell alkalmazása.
Az IPv6 (IPng) történeti áttekintése, felépítése, címzési rendszere. Az egyes támogatott 3. és magasabb rétegbeli támogatott technológiák. Kapcsolódó protokollok. IPv6 hálózatok kialakításának kérdései.
Az IP mobilitás elemei, fejlődése, szolgáltatás minőséget garantáló technológiákkal való együttműködése.
Az IP-n alapuló magasabb réteg beli hálózati meegoldások áttekintése, különös tekintettel a szolgáltatások és alkalmazások támogatására.
Valós idejű forgalomtípusok ill. szolgáltatások csoportoítása, elemzése.
Valós idejű IP alapú hálózati protokollok bemutatása. VoIP hálózatok technológiai megvalósítás, H.323, SIP protokollok bemutatása. Gatekeeper, Gateway funkciók.
H323 videokonferencia esettanulmány, VoIP, RTP, RTCP ismertetése.
Valós idejű video és hangtömörítési eljárások, azok átviteli jellemzőinek elemzése és alkalmazásaik. Kapcsolódó szabványok ismertetése.
(előadás, gyakorlat, laboratórium):
Előadás
a. A szorgalmi időszakban:
1 db nagyzárthelyi dolgozat
A félévi aláírás feltétele a zárthelyi dolgozat legalább elégséges szintű teljesítése, vagy ennek pótlása elégséges szinten.
b. A vizsgaidőszakban:
Írásbeli vizsga
A nagyzárthelyi dolgozatot csak vizsgaidőszakban egyszer lehet pótolni.
A hallgatók kérdéseikkel kereshetik az oktatókat folyamatosan e-mailen keresztül. Ezen felül nagyzárthelyi dolgozat és vizsgák előtt megegyezés szerint konzultációt tartunk.
Az előadásokon elhangzottakhoz - kiegészítésként az egyes tématerületekhez - az oktató a felhasználható irodalmak listájánt a félév során a hallgató rendelkezésére bocsájtja.
Kontakt óra
60
Félévközi készülés órákra
30
Felkészülés zárthelyire
10
Házi feladat elkészítése
0
Kijelölt írásos tananyag elsajátítása
Vizsgafelkészülés
20
Összesen
150
Távközlési és Telematikai Tanszék
ügyv. szakértő