Belépés címtáras azonosítással
magyar nyelvű adatlap
angol nyelvű adatlap
Blockchain technológiák és alkalmazások
A tantárgy angol neve: BlockchainTechnologies and Applications
Adatlap utolsó módosítása: 2023. június 22.
Mérnökinformatikus szak
Villamosmérnöki szak
Gazdaságinformatikus szak
Választható tantárgy
1. Bevezető. A Blockchain és DLT rendszerek fogalma, típusai, alkalmazásuk motivációi szektoronként, evolúciójuk fázisai. A "Blockchain forradalom"; ismert és tervezett alkalmazások és transzformatív hatásuk.
2. Bitcoin, mint az első Blockchain technológia. A Bitcoin "kriptopénz" motivációja, működésének bemutatása. A Proof of Work (PoW) konszenzus és tulajdonságai. Specializált mining: klaszterek, GPU és ASIC gyorsítás.
3. Az első valóban programozható blokklánc technológia: Ethereum. Történeti áttekintés, az Ethereum Virtual Machine (EVM) konstrukció, működési modell, áttérés a bányászatról Proof-of-Stake-re.
4. Bevezetés az Ethereum okosszerződés-programozásba. A Solidity nyelv áttekintése; jellemző okosszerződés-konstrukciók egyszerű (token és nem-token) példákon keresztül; fejlesztőeszközök; jellemző kód-sérülékenységek és elkerülésük.
5. Distributed ledger ("elosztott főkönyv") blockchain-ek. Zárt és jogosultságkezelt blockchain-ek és „business to business"/"shared ledger" alkalmazási mintáik. A Linux Foundation Hyperledger projektje és a Hyperledger Fabric plaform rendszermérnöki mélységű áttekintése. Nem-blokklánc DLT konstrukciók (R3 Corda, IOTA, openCBDC).
6. Bevezetés a Hyperledger Fabric okosszerződés-programozásba. A Fabric nyelv-agnosztikus programozási modellje; jellemző okosszerződés-konstrukciók egyszerű (token és nem-token) példákon keresztül Node.js-ben/Java-ban; fejlesztőeszközök; tipikus fejlesztői hibák.
7. Blokklánc/DLT használati eset minták. A blokklánc/DLT alapú megoldások lehetséges „üzleti értékének" rendszerezett áttekintése (a hatékonyságnövelés, bizalom növelése és új üzleti modellek/termékek felbontás mentén); példákkal illusztrált használati eset minták a dokumentum-megosztástól az érték-tokenizáción, eszközkövetésen és az ipari digitális ikreken (Digital Twins) keresztül a Digitális Jegybankpénzig.
8. Üzleti folyamatok blockchain alapokon. Üzleti folyamatok definíciója és végrehajtása blockchain technológia fölött, smart contract alapokon. Létező szervezetközi együttműködések blokkláncra migrálása; „blockchainification". Esettanulmány: BPMN nyelv mintáinak smart contract alapú végrehajtása; blokklánc alapú digitális gyártási kollaboráció (digital manufacturing) az NIST ajánlásai alapján.
9. Blockchain technológiák a közigazgatásban és a közszolgáltatásokban. Blokklánccal támogatott identitás- és tanúsítványkezelés, Self-Sovereign Identity (SSI); a European Blockchain Services Infrastructure (EBSI) platform; szabványok, szabványosítási törekvések és az európai szabályozási háttér.
10. A kiberfizikai rendszerek és a blockchain konvergenciája. Szenzoradatok tárolásának, feldolgozásának és hozzáférésének kihívásai. Szenzor- és adatfúzió smart contractban. Technológiák és alkalmazások, illeszkedés a „terepi" (in-field) eszközökhöz.
11. A Proof of Work-ön túl. Az elosztott konszenzus problémája. Konszenzusprotokollok és tulajdonságaik. A jogosultságkezelt konszenzus protokolljai és PoW-helyettesítő protokollok a nem-jogosultságkezelt esetben. Byzantine Fault Tolerance protokollok (BFT), Proof of Stake (PoS, Ethereum), Proof of Elapsed Time (PoET, Intel Sawtooth Lake).
12. Integráció, interoperabilitás. Integrációs minták a „külvilággal" és nem-decentralizált rendszerekkel; oracle-ök. Blokkláncok/elosztott főkönyvek közötti integráció mintái (atomi cserék - atomic swaps, bridging, „sidechain"-ek, "blockchain of blockchains"...), megoldásai, használati esetei és szabványai. Esettanulmány: a Polkadot konstrukció és interoperábilis ökoszisztémája.
13. Blockchain rendszerek teljesítményelemzése és -növelése. Motiváció, blockchain rendszerek szolgáltatásminőségének fogalmai (Quality of Service metrikák). Szűk keresztmetszetek azonosítása mérések vizuális és statisztikai elemzése alapján, a Hyperledger Fabric példáján. „Layer 2" teljesítménynövelési megoldások a nem-jogosultságkezelt hálózatokban (Lightning Network, state channel megoldások, tranzakció rollup-ok).
14. Titkosság és privacy. A főbb blokklánc technológiák natív titkossági/privacy tulajdonságai. Privacy biztosításának megközelítései a nyílt rendszerekben: mixer/tumbler megoldások, gyűrű-aláírások, tudásmentes bizonyítások alkalmazása (Zero-Knowledge Proofs, ZKP). Szervezetközi titkosság rendszerszervezési és hardveresen támogatott (Trusted Execution Environment, TEE) mechanizmusai és alkalmazásra tervezésük konzorciális hálózatokban.
a. A szorgalmi időszakban: egy házi feladat elkészítése. Házi feladat: egy önállóan elkészített „smart contract" implementációja, dokumentálása és bemutatása. A házi feladathoz kiadott feladat- és technológia-listától egyedi elbírálással lehetséges eltérés.
A félév végi jegy megszerzésének feltétele a házi feladat beadása és annak elfogadása. A félév végi jegyet a házi feladat értékelése határozza meg.
b. A vizsgaidőszakban: -
c. Elővizsga: -
A TVSZ szerint:
Házi feladat: a pótlási héten pótolható (különeljárási díj ellenében).
Az oktatókkal előre egyeztetett időpontban.
Az előadásokon kiadott segédanyagok és tudományos publikációk mellett:
Név:
Beosztás:
Tanszék, Int.:
Dr. Pataricza András
egyetemi tanár
MIT
Dr. Kocsis Imre
adjunktus