Belépés címtáras azonosítással
magyar nyelvű adatlap
angol nyelvű adatlap
Beágyazott szoftverfejlesztés laboratórium
A tantárgy angol neve: Embedded Software Development Laboratory
Adatlap utolsó módosítása: 2023. február 6.
Programozás C/C++ nyelvenBeágyazottszoftver-fejlesztésMikrokontroller alapú rendszerekSzámítógép architektúrákOperációs rendszerekSzámítógép hálózatok
A fenti forma a Neptun sajátja, ezen technikai okokból nem változtattunk.
A kötelező előtanulmányi rend az adott szak honlapján és képzési programjában található.
A félévet az MCU architektúrákat és a fejlesztőrendszereket bemutató laboratórium vezetibe 2 óra kiméretben.A félév során 10 tématerülettel foglalkoznak a hallgatók, tématerületenként egy alkalommal, alkalmanként 4 órában.
A tervezett tématerületek:
1. Grafikus felhasználói felület megvalósítása mikrokontrolleren, grafikus könyvtárak és bemenetiperifériák használata. Egyszerű grafikus felhasználó felület elemek és azok használata.
2. Grafikus felhasználói felület megvalósítása mikrokontrolleren, grafikus könyvtárak és bemenetiperifériák használata. Szenzoradatok online megjelenítése a grafikus felhasználói felületen, azezzel kapcsolatos felhasználói felület elemek használta, idődiagramok és azok kezelése (az 1.mérés alapján).
3. Hangfeldolgozás mikrokontrolleren, A/D és D/A használata mikrokontrolleren, onlinehangrögzítés és lejátszás, egyszerű jelfeldolgozási feladatok megoldása (késleltetés, torzítás, stb.).
4. DSP programkönyvtár alkalmazása összetettebb jelfeldolgozási feladatok implementációjára,egyszerű szűrési és egyéb jelfeldolgozási feladatok megvalósítása valós jeleken (a 3. mérésalapján).
5. USB perifériák megvalósítása mikrovezérlővel, USB működés, monitorozása a fejlesztő PC-ről.USB feletti virtuális soros port (CDC) megvalósítása és egyszerű parancsértelmező illesztése,parancsok illesztése a megvalósításhoz.
6. USB perifériák megvalósítása mikrovezérlővel, USB működés, monitorozása a fejlesztő PC-ről.USB HID device (e.g. keyboard) és mass storage eszközök megvalósítása és használatamikrovezérlővel, az ilyen eszközök illesztése perifériához (pl. nyomógomb leképzése keyboard-ra).
7. Autóipari kommunikáció, CAN interfészt használó mikrokontrolleres szoftverek fejlesztése. CANkommunikációs protokoll megvalósítása és monitorozása.
8. Ethernet és TCP/IP alkalmazástechnikája mikrokontrollereken. Keretküldés és fogadás Ethernetszinten. Ismerkedés az lwIP pehelysúlyú IP protokollkészlettel, az lwIP konfigurálása, a DHCPszerepe. UDP szolgáltatás fejlesztése. Ethernet és TCP/IP fejlesztés eszközei (hálózatmonitorozás).
9. HTTP szerver és kliens alkalmazástechnikája mikrokontrolleren, filerendszer és I/O leképzése aWEB lapokra, on-line adatgyűjtés és adatmegjelenítés TCP/IP felett kliens-szerver architektúrában.
10. Vezeték-nélküli Wi-Fi kommunikáció szoftveres megvalósítása mikrokontrollereken. Szoftverhozzáférési pont és kliens konfigurálása, Wi-Fi hozzáférési pontok felderítése, TCP/IPkommunikáció (8. és 9. mérés alapján) Wi-Fi felett. Wi-Fi fejlesztés eszközei, Wi-Fi monitorozása.Önállóan feldolgozandó anyag:GUI library, DSP library, USB library, lwIP és Wi-Fi library dokumentáció
A szorgalmi időszakban a hallgatók az előírt tématerületeknekmegfelelő tervezési, implementációs és mérési feladatokat végzik el.
Az egyes tématerületen elvégzett munka és eredményekdokumentálására minden esetben mérési jegyzőkönyv készül. Amérésre kapott érdemjegyet a mérést bevezető felelet, a mérés soránmutatott aktivitás és a jegyzőkönyv alapján állapítjuk meg.
A feladatok értékelése után kialakított félévközi jegy az összesérdemjegy átlaga, x.50-től felfelé kerekítve.
A tárgy keretén belül összesen 25 IMSc pont kapható. Tématerületenként 2.5 IMSc pontszerezhető, feltéve, hogy a hallgató jeles értékelést kapott az adott tématerületre.
A laboratóriumok elején az IMSc pontot szerezni kívánó hallgatóknak az ilyen igényüket alaboratóriumot vezetőnek jelezniük kell.
Az IMSc pontok megszerzése a programban nem szereplő hallgatók számára is biztosított.