Belépés címtáras azonosítással
magyar nyelvű adatlap
Programozható irányítóberendezések és szenzorrendszerek laboratórium
A tantárgy angol neve: Programmable Control Devices and Sensor networks laboratory
Adatlap utolsó módosítása: 2007. november 26.
Szabályozástechnika, Digitális technika
A fenti forma a Neptun sajátja, ezen technikai okokból nem változtattunk.
A kötelező előtanulmányi rend az adott szak honlapján és képzési programjában található.
Az érvényben levő "Szakirány-és ágazatválasztási szabályzat" -ban foglaltak szerint.
Az ipari irányítástechnika területén leggyakrabban előforduló érzékelő típusok dinamikus és statikus tulajdonságainak vizsgálata. Folyamatos és diszkrét szabályozási körök tulajdonságainak meghatározása és szabályozóinak méretezése, PLC-s vezérlések bemutatása laboratóriumi gyakorlatok keretében. A hallgatók megismerkednek a robotirányításban alkalmazott alapvető algoritmusokkal, azok gyakorlati problémáival, a robotok betanításával és programozásával.
1. Hőelemek és ellenállás-hőmérők
Különböző tokozású és típusú hőelemek és platina ellenálláshőmérő méréstechnikai tulajdonságainak, a hőmérséklet mérés bizonytalanságát befolyásoló dinamikus tulajdonságok méréssel való meghatározása a feladat illetve ellenálláshőmérő esetében a mérőáram okozta disszipációs hiba megmérése.
Intelligens, nagypontosságú programozható nyomás távadóval megismerkedve, azt hitelesítő eszközként használva kell három különböző működési elvű nyomás távadó illetve nyomásmérő paramétereit a mérés során ellenőrizni.
A mérés keretében egy korszerű, analóg kimeneti jellel is rendelkező szabályozó jelképzési algoritmusaival kell megismerkedni. A különböző ugrásalakú bemenőjelre adott válaszfüggvényeinek kiértékelésével kell meghatározni a beállított és ténylegesen mérhető paraméterek eltéréseit.
4. Hőmérsékletszabályozás
JUMO adaptív szabályozóra épülő, változtatható paraméterű szakasszal, a szabályozott hőmérséklet hagyományos regisztrálásával megvalósított stabil mérés. Holtidő, időállandó mérése, kompenzáció számolása, ellenőrzése, a minőségi jellemzők összehasonlítása az önoptimalizálás révén nyert és kompenzáció nélküli paraméterekkel.
5. Irányítás Möller PS-4 PLC-vel
A hallgatók megismerkednek a tipikus PLC programozási nyelvekkel, a PLC programok fejlesztői környezetével és használatával és egy Möller PS-4 PLC-vel sorrendi irányítási feladatokat kell megoldaniuk.
A gyakorlat keretében a személyre szólóan kiadott nemlineáris dinamikus rendszer Matlab-simulink alapú szimulációs programvázlatát kell elkészíteni, megadva az elemek és a szimuláció paramétereit. Az adott kezdeti feltételekre futtatni kell a szimulációt, ábrázolni az állapot trajektóriát és az állapotváltozók időfüggvényeit és jegyzőkönyvben kell dokumentálni a feladat magoldását.
A mérés során a hallgatók megismerkednek a RISC assembly programozás alapelveivel, a szimulátorok jelentőségével, valamint az ember-gép felülettel alig vagy egyáltalán nem rendelkező autonóm rendszerek problémáival. Rövid elméleti áttekintés után önállóan implementálnak egyszerűbb feladatokat. A hallgatók megismerik az elosztott rendszerek TinyOS operációs rendszerét, a NesC programozási környezetet és a megszerzett ismereteket a Crossbow vezeték nélküli érzékelő háló funkcióinak kipróbálására alkalmazzák.
A mérésen a hallgatók megismerkednek a LabVIEW grafikus programozási környezettel, amellyel hatékonyan oldhatók meg mérési folyamatok adatgyűjtési, feldolgozási és beavatkozási problémái a prototípus fejlesztéstől a végleges rendszerig. Egyszerűbb feladatokon keresztül a hallgatók fokozatosan eljutnak összetettebb problémák megoldásáig.
A tárgy 10 db 4 órás laboratóriumi mérésből áll, melyet a Irányítástechnika és Informatika Tanszék laboratóriumaiban kell elvégezni.
a. A szorgalmi időszakban:
· A félév lezárásának módja gyakorlati jegy.
· 10 darab 4 órás laboratóriumi mérés anyagának elsajátítása, a mérések elvégzése és a mérési jegyzőkönyvek elkészítése előírt ütemezés szerint.
· A félév lezárásához szükséges követelmény a 10 mérés sikeres elvégzése. A hallgató minden mérésre egy osztályzatot kap (felelet, mérés és jegyzőkönyv alapján) és a gyakorlati jegy ezek átlaga.
b. A vizsgaidőszakban: -
c. Elővizsga: nincs
· Igazolt távolmaradás esetén a szorgalmi időszakban összesen 2 mérés pótolható.
Az adott mérésvezetővel egyeztetett időpontban.
A mérésekhez kiosztásra kerülnek a felkészülést segítő mérési útmutatók.
http:/www.iiit.bme.hu