Budapest University of Technology and Economics, Faculty of Electrical Engineering and Informatics

    Belépés
    címtáras azonosítással

    vissza a tantárgylistához   nyomtatható verzió    

    Integrált vezeték nélküli alkalmazások

    A tantárgy angol neve: Integrated Wireless Applications

    Adatlap utolsó módosítása: 2014. október 3.

    Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
    Villamosmérnöki és Informatikai Kar
    Mérnök informatikus szak
    MSc képzés
    Mobil hálózatok és szolgáltatások integrációja főspecializáció
    Tantárgykód Szemeszter Követelmények Kredit Tantárgyfélév
    VIHIMA03 2 2/1/0/v 4  
    3. A tantárgyfelelős személy és tanszék Dr. Imre Sándor,
    4. A tantárgy előadója
    Név:
    Beosztás:
    Tanszék, Int.:
    Dr. Imre Sándor
    egyetemi tanár
    HIT
    Schulcz Róbert
    tudományos smts.
    HIT
    5. A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít Hírközléselmélet, számítógép-hálózatok

    7. A tantárgy célkitűzése A tárgy célkitűzése, hogy esettanulmányokon keresztül végigvezesse a hallgatókat a mobil/vezeték nélküli szolgáltatásokhoz szükséges rendszerek integrációján. Az integráció horizontálisan (különböző rendszerek között) és vertikálisan (különböző protokoll rétegek között) értendő. Bemutatásra kerülő rendszerek a teljesség igénye nélkül: otthon automatizálás/smart metering, mobil fizetés, forgalomfüggő navigáció, igénybevétel alapú tömegközlekedés, e-útdíj, stb.
    8. A tantárgy részletes tematikája Az előadások tematikája: Az előadáson a hallgatók hetente más-más téma elméleti hátterét ismerik meg.
    A gyakorlatok tematikája: A gyakorlatokon a hallgatók az előadáson elhangzott elméleti ismeretekhez kapcsolódóan oldanak meg tervezési, implementációs problémákat.

    1.    Bevezetés
    A motivációk, információk a tantárgyak közti összefüggés megismerését követi a tárgy féléves tematikájának áttekintése, a tantárgy logikai keretének megértése, a kapcsolódó gyakorlatok indoklása, rövid bevezetése.
    A gyakorlati foglalkozáson a hallgatók feladata egy valósan megfogalmazott igény alapján megtervezni egy kommunikációs rendszert.
    2.    Mobil hálózati alapismeretek
    A mobil és vezeték nélküli hálózatok tipikus felépítése, logikai és fizikai architektúra közti különbség szemléltetése valós hálózati példákon keresztül történik meg. Bemutatjuk a felhasználói mobilitásból eredő problémákat és a vázlatos megoldásokat.
    A gyakorlati foglalkozáson a hallgatók bemutatják az előző héten megfogalmazott igény alapján megtervezett egy kommunikációs rendszerüket.
    3.     Kliens-szerver kommunikáció
    A hallgatók megismerkednek a mobil alkalmazások körében legelterjedtebb kliens-szerver kommunikációs megoldásokkal (például REST, SOAP). Az egyes technológiák ismertetésekor nagy hangsúlyt kap a mobil környezet specifikus követelményeknek való megfelelés bemutatása. Az előadásokon a mobilfejlesztésben elterjedt, a felhasználói élmény javítása érdekében használt megoldásokat is bemutatunk (például aszinkron eljáráshívások).
    A gyakorlati foglalkozáson a hallgatók feladata egy kliens-szerver kommunikációs igény alapján az API megtervezése és specifikálása, illetve a kommunikáció módjának meghatározása.
    4.    Otthonautomatizálás, távfelügyelet, gépjárműfelügyelet
    Az órákon otthonfelügyeleti és gépjármű távfelügyeleti megoldásokat mutatunk be, kitérve egyrészt a velük ellátható vezérlési, szabályozási feladatokra, a rendszeren belüli vezetékes és vezeték nélküli kommunikációs módokra (CAN, WLAN, ZigBee stb.), illetve a rendszer távvezérléséhez használt kommunikációs módokra a riasztórendszerekből jól ismert egyszerű telefonhívótól az Interneten keresztül lekérdezhető és vezérelhető rendszerekig.
    A gyakorlati foglalkozáson a hallgatók feladata egy otthonautomatizálási esettanulmány alapján a rendszer alapjainak megtervezése.
    5.    Car2car kommunikáció
    Az előadás célja a forgalomszervezési problémák megoldását segítő és a balesetek megelőzése érdekében alkalmazott gépjárművek közötti kommunikációs megoldások bemutatása. A tárgyban bemutatásra kerülnek a gépjárművek közötti kommunikáció során megosztott adatok, azok felhasználási lehetőségei (balesetmegelőzés, fogyasztáscsökkentés, forgalomirányítás hatékonyabbá tétele), illetve a legnagyobb, a területtel foglalkozó nemzeti és nemzetközi szervezetek és az azok által képviselt technológiák.
    A gyakorlati foglalkozáson a hallgatók feladata a car2car kommunikációs best paractice feldolgozása és az ebben foglaltak alapján egy hétköznapi szituáció modellezése és szimulálása.
    6.    Incar (entertainment+diagnostics) kommunikáció
    A modern gépjárművekben a korábbi diagnosztikai célú „fedélzeti számítógépek” mellett megjelentek a szórakozást, valamint biztonságot szolgáló multimédiás és kommunikációs rendszerek. Ezek a korábban csak a csúcskategóriás járművekben voltak jelen, de a kiélezett verseny miatt ezek ma már középkategóriásokba is bekerülnek.
    A gyakorlati foglalkozáson a hallgatók feladata a 360 fokos képet adó kamerák műszaki működési hátterének megértése és az ehhez kapcsolódó háttérszámítások elvégzése..
    7.    Forgalomfüggő navigáció
    Az órák célja különböző forgalomfüggő navigációs rendszerek bemutatása, mint például a TMC vevővel kiegészített GPS- es rendszerek, a nagyobb szolgáltatók által Interneten keresztül nyújtott forgalmi információkon alapuló navigációs megoldások vagy a közösségi navigációs rendszerek.
    A gyakorlaton a hallgatók feladata az útvonalválasztás alapjainak megértése, egy aktuális forgalmi szituációra adható válasz megismerése, és a válasz ismeretében az alternatív útvonal kiválasztása.
    8.    E-útdíj (HU-GO, EUGO, stb.) rendszerek
    Az órák célja az elterjedt, Magyarországon és a környező országokban használt e-útdíj rendszerek bemutatása, a megoldások összehasonlítása, a fedélzeti egységek működésének bemutatása.
    A gyakorlaton a hallgatók megismerkednek a HU-GO rendszer működésével és a díjszámítás módjával. A feladat egy útvonal meghatározása (a korábbi navigációs ismeretek birtokában), valamint a díj kiszámítása.
    9.    Online pénztárgépek
    A hallgatókkal ismertetjük röviden a pénztárgépek adóhatósághoz történő bekötésének szabályait, a szabályozás indoklását, a kasszák ellenőrzésének korábbi megoldásait. A tárgy óráin bemutatásra kerülnek az online kasszák kommunikációs megoldásai, kitérve a magyar implementáción kívül külföldi példákra is.
    A gyakorlaton a hallgatók feladata egy szimulált forgalom alapján a legfontosabb forgalmi jellemző meghatározása és egy konkrét példa alapján az adatküldés megvalósítása.
    10.    Raktári alkalmazások
    A vezeték nélküli kommunikáció felhasználásának bemutatása a raktárgazdálkodásban és a logisztikában. A témakörben érintett területek: RFID, RFID-, illetve WLAN- alapú helymeghatározó rendszerek.
    Gyakorlaton a hallgatók feladata egy egyedi igény alapján a megfelelő rendszer megtervezése és ehhez eszközök kiválasztása.
    11.    Smart metering, távleolvasás
    Mérőeszközök, szenzorhálózatok működésének ismertetése, a mérőeszközök kommunikációs megoldásainak tárgyalása. Az órákon mind real-time adatokat szolgáltató rendszereket, mind a naplózó (például RFID olvasóval kiolvasható) megoldásokat bemutatjuk.
    A gyakorlaton a hallgatók feladata egy olyan szenzorhálózat megtervezése, mely megfelelő eszközök segítségével képes egy konkrét terület monitorozását (az igények figyelembevételével) megvalósítani, az adatokat összegyűjteni és továbbítani.
    12.    Mobil fizetési módok
     A napjainkban egyre jobban elterjedt mobilfizetési technológia bemutatása ismertetve a rendszerek technológiai alapjait, a lehetséges és a gyakorlatban alkalmazott pénzügyi megoldásokat és a jogi szabályozás releváns részeit is.
    A gyakorlaton a hallgatók feladata egy szolgáltatáshoz a megfelelő mobil fizetési megoldás kiválasztása és a kapcsolódó költségszámítások elvégzése.
    13.    Igénybevétel alapú tömegközlekedés
    RFID- és NFC- alapú tömegközlekedési jegyek használatának feltételei, az ehhez kapcsolódó megoldások ismertetése. A hallgatóknak bemutatjuk a rendszerek felépítését, a világ nagyvárosaiban működő különböző működési elveket követő implementációkat.
    A gyakorlaton a hallgatók feladata egy közlekedési hálózatban az igénybevétel alapú fizetési rendszer kialakítása, valamint a kapcsolódó számítások elvégzése.
    14.    Kitekintés a jövőbe
    A jövő lehetséges vezeték nélküli kommunikációs megoldásainak bemutatása. Az elképzelések közül foglalkozunk a kvantumkommunikációval, a tárgyak internete koncepcióval, a szabadtéri fény alapú kommunikációs formákkal.
    A gyakorlaton a hallgatók a kvantum kommunikációval kapcsolatos számítási feladatokat oldanak meg.

    9. A tantárgy oktatásának módja (előadás, gyakorlat, laboratórium) előadás és gyakorlat

    10. Követelmények
    • A szorgalmi időszakban: a vizsgára bocsátás feltétele egy nagy ZH megírása. Az aláírás feltétele a ZH legalább elégséges eredménye. A ZH pontszáma 25%-ban, a vizsga eredménye 75%-ban számít be a végső eredménybe, a közelebbi egészre kerekítve.
    • A vizsgaidőszakban: szóbeli vizsga
    • Elővizsga a pótlási héten lehetséges.

    11. Pótlási lehetőségek szorgalmi időszakban pótZH, pótlási időszakban pótpót ZH
    14. A tantárgy elvégzéséhez átlagosan szükséges tanulmányi munka
    Kontakt óra42
    Félévközi készülés órákra10
    Felkészülés zárthelyire10
    Házi feladat elkészítése 
    Kijelölt írásos tananyag elsajátítása10
    Vizsgafelkészülés48
    Összesen120
    Egyéb megjegyzések
    Név:
    Beosztás:
    Tanszék, Int.:
    Dr. Imre Sándor
    egyetemi tanár
    HIT
    Schulcz Róbert
    tudományos smts.
    HIT