Hálózati multimédia megoldások a gyakorlatban laboratórium

A tantárgy angol neve: Networked Multimedia Solutions in Practice Laboratory

Adatlap utolsó módosítása: 2024. október 3.

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Villamosmérnöki és Informatikai Kar

Villamosmérnöki Szak, BSc

Intelligens kommunikáció specializáció, Ágazati laboratórim

 

Tantárgykód Szemeszter Követelmények Kredit Tantárgyfélév
VIHIAC09 6 0/0/3/f 5  
3. A tantárgyfelelős személy és tanszék Dr. Huszák Árpád,
4. A tantárgy előadója

Dr. Huszák Árpád, egyetemi docens, HIT

Petkovics Ármin, tudományos segédmunkatárs, HIT

Dr. Márki Ferenc, egyetemi docens, HIT

Dr. Firtha Gergely, egyetemi docens, HIT

5. A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít Internetes multimédia rendszerek
6. Előtanulmányi rend
Kötelező:
(Szakirany("AVIN22-MULTIMOBHALMEGOLD", _) ÉS
TárgyEredmény( "BMEVIHIAC08" , "aláírás" , _ ) = -1) VAGY

Szakirany("AVINmultimed", _) VAGY
Szakirany("VIABV-INFSYS", _)

A fenti forma a Neptun sajátja, ezen technikai okokból nem változtattunk.

A kötelező előtanulmányi rend az adott szak honlapján és képzési programjában található.

7. A tantárgy célkitűzése A tárgy célja a specializáció ágazati főtárgyban (Internetes multimédia rendszerek) megszerzett elméleti ismeretek kiegészítése, alátámasztása gyakorlati ismeretekkel és elmélyítése laboratóriumi mérések elvégzésével.
A tárgy célkitűzése, hogy a hallgatók a gyakorlat szintjén megértsék (megértés szint: magyarázatok, összefüggések ismerete, esetek felismerése, besorolása - K2) az alapvető multimédia rendszerekkel kapcsolatos eszközök működését és hatékony alkalmazásuk feltételeit.
A tantárgy alkalmazás szinten (alkalmazás szint: problémamegoldás ismeretek alkalmazásával, példák, feladatok önálló megoldása - K3) oktatja az alapvető médiarendszerek üzemeltetési és fejlesztési feladatainak elvégzésére szolgáló eszközök megoldásorientált alkalmazását.

8. A tantárgy részletes tematikája 1. Digitális képrögzítés
Digitális fényképezés és videózás műszaki alapjainak (objektívek, szenzorok) és a kapcsolódó fogalmak (záridő, fókusztávolság, mélységélesség) megismerése és gyakorlati alkalmazása.

2. Digitális képkódolási eljárások
Képkódolási eljárások gyakorlati alkalmazása. Veszteséges és veszteségmentes tömörítés. Kódolási paraméterek (bitmélység) képminőségre gyakorolt hatása. JPEG (Joint Photographics Experts Group) tömörítés.

3. Multimédia streaming alkalmazás fejlesztése (WebRTC)
WebRTC szolgáltatás fejlesztése. HTML és JavaScript kódok szerkesztése üzenet és stream átvitel megvalósításához böngészőben. Többszereplős hívás megvalósítása.

4. HTTP videó streaming
HTTP Live Streaming (HLS) technológia alkalmazása. Médiatartalom előkészítése, átkódolása és szükséges manifest fájl (.m3u8) létrehozása. Szerver oldali HTML kód szerkesztése és a médiatartalom lejátszást megvalósító weboldal megvalósítása. Adaptív HTTP streaming vizsgálata.

5. Médiatartalom ajánló rendszerek
Gépi tanulás alapú ajánlórendszer fejlesztése Python környezetben. Film és felhasználói adatbázis alapján filmajánló eljárás implementálása, modell betanítása és tesztelése.

6. Médiakreálás
Egy 3 perces videó elkészítése az előírt követelményrendszer alapján (vágás, effektek, animáció, felirat, hangsávok), melyek értékelése és kielemzése közösen történik.

7. Hangstúdió-technikai ismeretek
Alapfogalmak (hangkeltés, -érzékelés, hangerő, frekvencia-, dinamikatartomány), hangstúdió alapismeretek (felvételi-, technikai helyiség, rendszertechnika), a hangkeverés alapjainak (felvételi, keverési technikák, effektezés hangszínszabályozás) elsajátítása.

8. Mozgóképtömörítési eljárások vizsgálata
MPEG videótömörítési eljárás vizsgálata Matlab környezetben. I/P/B-kép kódolás és dekódolás, mozgásvektor predikció, RGB-YCrCb színtér váltás megvalósítása.

9. Veszteséges audiotömörítési eljárások vizsgálata
Kvantálás hatásának vizsgálata, frekvenciatartománybeli maszkolás, hangfelvételek transzformációs kódolásának, illetve időtartománybeli hatások elemzése Matlab környezetben.


9. A tantárgy oktatásának módja (előadás, gyakorlat, laboratórium) A félév során a hallgatók 2-3 fős mérőcsoportokban hajtják végre a 9, egyenként 4×45 perces méréseket.
 
A mérésekre készülni kell a megjelölt segédletekből. A felkészülést a mérés kezdetén a segédletekben található kérdések alapján ellenőrizzük. Amennyiben az nem megfelelő, a hallgatót pótmérésre utasítjuk.

A mérés elvégzését a mérésvezető igazolja. A mérésekről legkésőbb a mérés elvégzése utáni hét végéig mérési jegyzőkönyvet kell beadni.

Az osztályzás a laborokon végzett munka és a mérési jegyzőkönyvek alapján történik.


10. Követelmények

Szorgalmi időszakban:

A félév elismeréséhez mind a 9 mérést teljesíteni kell. A mérés teljesítése után, a mérésvezető által megadott határidőig jegyzőkönyvet kell benyújtani. A mérésen nyújtott teljesítmény és a jegyzőkönyv értékelése alapján minden mérést legalább elégséges szinten (2) kell teljesíteni.
A félév végi jegy a mérésekre kapott jegyek átlagának közelebbi egészre kerekített értéke.

Vizsgaidőszakban: -

11. Pótlási lehetőségek Legfeljebb 2 db elmulasztott mérés a szorgalmi vagy a pótlási időszakban pótolható, a tárgyfelelőssel előzetesen egyeztetett időpontban.
Legfeljebb 2 db jegyzőkönyv késedelmes beadására különeljárási díj mellett a pótlási időszak végéig van lehetőség.

12. Konzultációs lehetőségek Szorgalmi időszakban igény szerint, előzetes egyeztetés alapján.
13. Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom Előzetesen kiadott elektronikus jegyzetek, segédletek.
14. A tantárgy elvégzéséhez átlagosan szükséges tanulmányi munka
Kontakt óra36
Félévközi készülés órákra36
Felkészülés zárthelyire 
Házi feladat elkészítése38
Kijelölt írásos tananyag elsajátítása40
Vizsgafelkészülés 
Összesen150
15. A tantárgy tematikáját kidolgozta

Dr. Huszák Árpád, egyetemi docens, HIT

Petkovics Ármin, tudományos segédmunkatárs, HIT

Dr. Márki Ferenc, egyetemi docens, HIT

IMSc tematika és módszer Az IMSc hallgatók számára a tananyaghoz kapcsolódó készségek és kompetenciák mélyebb elsajátítását a kijelölt mérésekhez kapcsolódó kiegészítő feladatok és az ezek megoldásához nyújtott mérésvezetői támogatás biztosítja.
IMSc pontozás A tárgyból IMSc pontok csak jeles félévközi eredmény esetén járnak. A tárgyból mindösszesen 20 IMSc pont szerezhető a kijelölt 5 mérés kiegészítő feladatának elvégzésével és dokumentációjával (mérésenként 4-4 pont).

Az IMSc pontok megszerzése a programban nem résztvevő hallgatók számára is biztosított.