Belépés címtáras azonosítással
magyar nyelvű adatlap
Vállalatirányítási rendszerek
A tantárgy angol neve: Enterprise Control Systems
Adatlap utolsó módosítása: 2017. június 30.
Név:
Beosztás:
Tanszék, Int.:
Dr. Villányi Balázs
adjunktus
Elektronikai Technológia Tsz.
Dr. Martinek Péter
egyetemi docens
Szoftvertechnológia, Adatbázisok
A fenti forma a Neptun sajátja, ezen technikai okokból nem változtattunk.
A kötelező előtanulmányi rend az adott szak honlapján és képzési programjában található.
A tantárgy célkitűzése, hogy bemutassa a vállalatok működésének informatikai oldalát, a működésben érintett vállalati entitásokat, adatmodelleket és a vállalati működés értékteremtő folyamatait. Bemutatja továbbá a vállalatirányítási informatikai rendszerek típusait, legfontosabb feladatait és megismerteti a szakterületen belül elérhető legfontosabb szoftveres megoldásokat.
Megszerezhető készségek, képességek:
A tárgy bevezet a vállalatirányítási rendszerek világába. A hallgatók képesek lesznek azon fogalmakat és rendszereket alkalmazni, amelyek a vállalatok működése kapcsán érintettek és képesek lesznek ezeket összefüggéseiben értelmezni és kezelni. Képesek lesznek továbbá a gazdasági működés információs objektumait és folyamatait adott vállalati rendszerben alkalmazni. Képesek lesznek továbbá a vállalati folyamatok között eligazodni, a folyamatokat támogató megfelelő rendszereket kiválasztani, a bevezetésében részt venni, a bevezetett rendszert üzemeltetni, kiegészítő fejlesztéseket elvégezni, más rendszerekkel való kapcsolatot kiépíteni.
1. A vállalati információs rendszerek bemutatása, szerepe a modern vállalat működésében. A vállalati információs rendszerek fejlődése, szigetrendszerek és integrációjuk szükségessége.
2. A standard vállalatirányítási rendszerek fogalma, kritériumai, általános tulajdonságai, funkcionális moduljai.
3. Terhelés-megosztási struktúrák. A standard vállalatirányítási rendszerek programozási alapelvei és üzleti objektumai.
4. A bizonylatok és a bizonylati elv bemutatása, a bizonylatokon értelmezett metódusok, valamint ezen metódusok összefogása mozgásnemekbe és tranzakciókba.
5. Az integrált vállalatirányítási rendszerek adatmodelljének bemutatása és az ebben szereplő üzleti objektumok ismertetése: vállalati törzsadatok, telephelyek, raktárak, cikkek törzsadatai (általános, készletezési, tervezési, raktári, számviteli), termékcsalád, anyagjegyzék, készletek.
6. A készletek típusainak bemutatása, és az ezekre épülő készletgazdálkodási rendszerek céljai, modelljei, típusai, költségtényezői, készletértékelési módszerei. Az ABC készletgazdálkodási rendszer bemutatása.
7. A vállalatirányítási rendszerek információs folyamatai: rendelésfeldolgozás, szükségletszámítás és ütemezés, beszerzés.
8. A vállalatirányítási rendszerek információs folyamatai: gyártás, kibocsátás és számlázás.
9. Az elosztási erőforrás tervezés célja, feladata, be- és kimeneti adatai, algoritmusa.
10. Az előleg- és részletfizetés, bizonylatok életciklusa, valamint az érintett információs objektumok, szerepek, bizonylatok és egyéb kapcsolódó fogalmak.
11. Példák vállalatirányítási rendszerekre, ezek funkcionális felépítése, moduljai. A rendszerek informatikai architektúrája, adatszerkezetei, tipikus telepítései. A rendszer, mandant (kliens), vállalat és domain fogalmainak ismertetése, valamint a rendszertérkép bemutatása.
12. A testre szabás és fejlesztés eszközeinek tárgyalása, az aktiválás és változástranszport végrehajtásának bemutatása.
13. Az adatbáziselérési, -frissítési és zárkezelési módok, valamint a feldolgozó eljárások típusainak bemutatása.
14. Az export-importcsatolók, alkalmi és állandó interfészek, valamint a szabványos üzenetcserék bemutatása.
A gyakorlatok tematikája:
• Egy vállalatirányítási rendszer bemutatása. Adatállományok. Vállalati törzsadatok karbantartása.
• Törzsadatállományok, termékek, homogén gépcsoportok, művelettervek, vevők, szállítók.
• Szükségletszámítás és ütemezés. Az MRP működése, rendelési politikák algoritmikus hatása
• Beszerzés, árubeérkeztetés, számlafeldolgozás folyamata
• Elosztási erőforrás-tervezés. A DRP működése. DRP és MRP együttműködése. A telephelyek közötti szállítás
• Kiszállítás, számlázás. Konténerek. Szállítmányozók, fuvarozók. Dokumentumformák. Számlakészítés.
• Integrált vállalatirányítási rendszer folyamatai, áttekintő feladat megoldás.
A szorgalmi időszakban:Az aláírás megszerzésének feltétele részvétel a gyakorlatok mindegyikén, az adott gyakorlathoz kapcsolódó feladatok egyenként legalább elégséges szintű megoldása, továbbá egy darab összegző értékelés legalább elégséges szintű teljesítése.
A vizsgaidőszakban:A tantárgy szóbeli vizsgával zárul. Az érdemjegy megállapítása a vizsgán elért eredmény 80%-a és az összegző értékelésen elért eredmény 20%-a alapján súlyozódik.
A félév során egy gyakorlat pótlására nyílik lehetőség, amelyeket a félév elején egyeztetett rend alapján kell teljesíteni. Az összegző értékelés javítására, pótlására egy alkalommal lehetőséget biztosítunk a szorgalmi időszakban. Pót-pótzárthelyi csak a korábbi zárthelyik teljesítésének alacsony sikeressége (kevesebb, mint egyharmad) esetén biztosított.
Igény szerint, az előadókkal és a gyakorlatvezetőkkel egyeztetett időpontban, folyamatosan.
1. Szikora B.: Termelésinformatika, BME Elektronikai Technológia Tanszék, Budapest, Előadás elektronikus vázlata, v5.44 vagy újabb változat. 102 old.
2. Szikora B.: Vállalatirányítási rendszerek és Termelésinformatika laboratórium, Elektronikus tankönyv, BME Elektronikai Technológia Tanszék, Budapest, v5.44 vagy újabb változat. 170 old. + Függelék 200 old.
3. Könyvek az SAP rendszerekről: http://www.sap-press.com, megtekintve: 2017.04.
4. Könyvek az Oracle rendszerekről: http://www.oracle.com/technetwork/community/bookstore/index.html, megtekintve: 2017.04.
5. Könyvek a MicroSoft rendszerekről: http://www.msdynamicsbooks.com/, megtekintve: 2017.04.
Kontaktóra
42
Készülés előadásokra
14
Készülés gyakorlatra
Készülés laborra
-
Készülés zárthelyire
16
Házi feladat elkészítése
Önálló tananyag-feldolgozás
Vizsgafelkészülés
34
Összesen
120
Dr. Szikora Béla
Elektronikai Technológia Tsz
IMSc pont szerezhető a gyakorlati alkalmakon kiadott összesen 2 darab pluszfeladat teljesítésével, továbbá a vizsgán kiadott pluszfeladat teljesítésével.
A tárgy keretében összesen 20 iMSc pont megszerzésére nyílik lehetőség, ebből max. 12 a félévközben kiadott két feladat megoldásával szerezhető, max. 8 pedig a szóbeli vizsgán a kiadott plusz feladatok megoldása alapján.