Elektronikus tápegységek
A tantárgy angol neve: Electronic Power Supplies
Adatlap utolsó módosítása: 2023. január 1.
Dr. Balogh Attila, egyetemi docens, Automatizálási és Alkalmazott Informatikai TanszékDr. Futó András, egyetemi adjunktus, Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék
A fenti forma a Neptun sajátja, ezen technikai okokból nem változtattunk.
A kötelező előtanulmányi rend az adott szak honlapján és képzési programjában található.
2. hét: Galvanikusan csatolt DCDC konverterekFeszültségcsökkentő, feszültségnövelő és polaritás fordító DCDC konverter folyamatos áramvezetési üzemének ismertetése, jellemző időfüggvények és a kimeneti feszültség meghatározása. A félvezető elemek, a beépítendő kapacitás és induktivitás paramétereinek meghatározása.
3. hét: Forward konverter A FORWARD konverter változatainak ismertetése, jellemző időfüggvények és a kimeneti feszültség meghatározása folyamatos és szaggatott áramvezetés esetén. A félvezető elemek, a beépítendő kapacitás, induktivitás és transzformátor paramétereinek meghatározása.
4. hét: Flyback konverterA FLYBACK konverter változatainak ismertetése, jellemző időfüggvények és a kimeneti feszültség meghatározása folyamatos és szaggatott áramvezetés esetén. A félvezető elemek, a beépítendő kapacitás, induktivitás és transzformátor paramétereinek meghatározása.
5. hét: Galvanikusan leválasztott DCDC konverterekA közbülső váltakozó áramú körös DCDC konverter ismertetése, jellemző időfüggvények és a kimeneti feszültség meghatározása folyamatos és szaggatott áramvezetés esetén. A félvezető elemek, a beépítendő kapacitás, induktivitás és transzformátor paramétereinek meghatározása.
6. hét: Dual-Active-Bridge A DAB (Dual-Active-Bridge) konverter és vezérlési módjainak ismertetése, jellemző időfüggvények és a kimeneti feszültség meghatározása. A félvezető elemek igénybevételeinek és a transzformátor paramétereinek meghatározása.
7. hét: Rezonáns konverterek alapjaiA folyamatos üzemű és a kvázi rezonáns DCDC konverterek felépítésének, valamint a ZVS (Zero-Voltage-Switch) és ZCS (Zero-Current-Switch) működési tartományoknak az ismertetése, a kimeneti feszültség meghatározása rezonáns konverterek esetén.
8. hét: ACDC tápegységek, hálózatbarát változatok Az induktív és kapacitív szűrésű diódás egyenirányító hálózati visszahatásának meghatározása. Feszültségnövelő DCDC konverteren és egyfázisú hídkapcsolású inverteren alapuló szinuszos áramfelvételű hálózatbarát tápegységek ismertetése és a hálózati torzításuk meghatározása.
9. hét: Mágneses körök alapjai A mágneses alapfogalmak, valamint a mágneses körökben alkalmazható kemény és lágy mágneses anyagok tulajdonságinak áttekintése. Transzformátorokban és fojtókban alkalmazható tekercselőanyagok és szigetelőanyagok ismertetése, konstrukciós megoldások kis és nagyáramú alkalmazásokban.
10. hét: Transzformátorok tervezéseTranszformátorok méretezési lépéseinek áttekintése, a minimálisan szükséges ferromágneses anyag méretének, a menetszámoknak, a tekercselőhuzal keresztmetszetének és felépítésének meghatározása a Skin és közelségi hatás figyelembevételével. A transzformátorban keletkező veszteségek számítása.
11. hét: Fojtók tervezése Diszkrét és elosztott légréses fojtók méretezési lépéseinek áttekintése, a minimálisan szükséges ferromágneses anyag méretének, a menetszámnak, a tekercselőhuzal keresztmetszetének és felépítésének meghatározása a Skin és közelségi hatás figyelembevételével. A fojtóban keletkező veszteségek számítása.
12. hét: Félvezető-meghajtó áramkörökTápegységekben alkalmazott félvezető meghajtó áramkörök funkcióinak ismertetése, alsó oldali, felső oldali és teljes hídág meghajtása. Bootstrap és galvanikusan leválasztott meghajtó áramkör ismertetése és méretezése. A főáramkör parazita kapacitásinak, induktivitásinak vezérlőkörre gyakorolt visszahatásának vizsgálata. AVC (Active-Voltage-Clamping) áramkörök ismertetése.
13. hét: Konstrukciós kérdések, hűtésTápegységek tervezésénél használt főbb szabványok, érintésvédelmi módok, átütési feszültség, kúszóút, mechanikai és villamos védettségi fokozatok ismertetése. A félvezetők és mágneses elemek levegő, folyadék és hibrid hűtési megoldásainak áttekintése.
14. hét: Tápegységek elektromágneses kompatibilitásaA tápegységekben fellépő vezetett és sugárzott zavarforrások meghatározása. Az induktívan és kapacitívan becsatolt zajok elleni védekezési lehetőségek ismertetése. Hálózat oldali differenciál és közös módú zavarszűrő tervezése.A gyakorlatok részletes tematikájaA gyakorlatokon példák formájában kerül elmélyítésre az előadásokon elhangzott, illetve az önállóan feldolgozandó elméleti tananyag.
1. hét: Félvezetők lineáris és kapcsolóüzemű méretezéseDióda, bipoláris tranzisztor, MOSFET és IGBT villamos igénybevételeinek meghatározása lineáris és kapcsolóüzemű alkalmazásokban. A felsorolt félvezetők veszteségének számítása, illetve a kikapcsolási túlfeszültség csökkentésére szolgáló Snubber áramkör méretezése.
3. hét: Lineáris üzemű tápegység tervezéseZener diódás és soros áteresztő tranzisztoros stabilizátor méretezése. Áramkorlátozási megoldások tervezése, a veszteségek, hatásfok és a simítási tényező számítása.
5. hét: Kondenzátorok és akkumulátoros rendszerek tervezéseSoros-párhuzamos kondenzátor telepek és DC köri snubber kapacitás méretezése a soros ellenállás, soros induktivitás és szivárgó áramok figyelembevételével. Akkumulátoros rendszer tervezése energiatárolós alkalmazáshoz. Cellakiegyenlítő áramkörök méretezése.
7. hét: Forward konverter tervezéseFORWARD konverter teljes méretezési példa megoldása. A félvezető elemek igénybevételeinek és veszteségének, a beépítendő induktivitás, transzformátor és kapacitás villamos paramétereinek meghatározása.
9. hét: Flyback konverter tervezéseFLYBACK konverter teljes méretezési példa megoldása. A félvezető elemek igénybevételeinek és veszteségének, a beépítendő induktivitás, transzformátor és kapacitás villamos paramétereinek meghatározása.
11. hét: Transzformátor méretezéseKözépfrekvenciás transzformátor méretezési példa. A ferromágneses anyag méretének, a menetszámoknak, a tekercselőhuzal keresztmetszetének és felépítésének meghatározása, transzformátorban keletkező veszteségek számítása és a keletkező hőlépcső becslése.
13. hét: Diszkrét és elosztott légréses fojtó méretezéseDCDC konverter diszkrét és elosztott légréses fojtó méretezési példa. A ferromágneses anyag méretének, a menetszámnak, a tekercselőhuzal keresztmetszetének és felépítésének meghatározása, a fojtóban keletkező veszteségek számítása és a keletkező hőlépcső becslése.