Belépés címtáras azonosítással
magyar nyelvű adatlap
angol nyelvű adatlap
Elosztott rendszerek és mobilszoftverek laboratórium
A tantárgy angol neve: Distributed Systems and Mobile Software Laboratory
Adatlap utolsó módosítása: 2013. december 10.
Elosztott rendszerek
Mobil szoftverek
A fenti forma a Neptun sajátja, ezen technikai okokból nem változtattunk.
A kötelező előtanulmányi rend az adott szak honlapján és képzési programjában található.
Kötelező előtanulmányi rend:
A tantárgyat csak azok a hallgatók vehetik fel, akik már teljesítették az Elosztott rendszerek (VIAUM124) és a Mobilszoftverek (VIAUM125) tantárgyakat.
A labor célja az Elosztott rendszerek c. tantárgy anyagának gyakorlása, az ott szerzett tudás mélyebb elsajátítása, valamint lehetősége nyílik a hallgatók számára a Mobilszoftverek c. tantárgy előadásainak gyakorlati alkalmazására valódi mobil eszközök segítségével.
A tárgy keretén belül 7 labor kerül megtartásra, melyek a következő témákat ölelik fel.
COM/COM+
A labor célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek a COM technológiával és a ráépülő COM+ szolgáltatásokkal. A COM komponensek elkészítése ATL keretrendszer segítéségével történik, majd különböző nyelvekből készül el a kliens hozzá. A COM+ részben ezt a komponens ágyazzuk be COM+ alkalmazásba, és megismerjük a különböző szolgáltatásokat. Részletesen a szerepalapú biztonság kerül előtérbe, amelyet az operációs rendszer eszközeivel konfigurálunk.
WCF
A labor során a hallgatók megismerik a Microsoft .NET alapú kommunikációs technológiáját a WCF-et (Windows Communication Foundation). A laboron példaalkalmazásokon keresztül a következő témákra térünk ki: szolgáltatások implementálása és hosztolása, szolgáltatás igénybe vétele, konfiguráció, objektumok sorosítása, szálkezelés, példányosítási stratégiák, kliens visszahívása, hosztolás különböző processz típusokban.
Java EE
Az EJB mérés keretében a hallgatók egy Java webalkalmazás üzleti logikáját készítik el, stateless session beanek és JPA entitások felhasználásával. A feladat megoldása során fel kell használni az EJB-konténer deklaratív tranzakciókezelését. A labor részben a laborvezetővel közös, részben önálló munka.
Mobil Java
A mérés során megvizsgáljuk a platform alapjait, példákat nézünk a mobil alkalmazás életciklusára. A mérés során a hallgatók felhasználói felületet terveznek, implementálják a megfelelő eseménykezelőket, illetve alkalmazzák az erőforrás-kezelésről tanultakat. A labor célja szintén magában foglalja a kommunikációs protokollokat megvalósító osztálykönyvtárak megfelelő integrációját.
Android
A labor leginkább a hely alapú alkalmazások ktervezésére és kialakítására fókuszál. A pozíciókövetés mellett a térképes megjelenítést is megtervezzük és megvalósítjuk.
iOS
A labor célja egy felhasználók üzeneteit és földrajzi helyzetét követő alkalmazást elkészítése, melyen keresztül a hallgatók megismerkedhetnek az iOS programozás alapjaival. A érintett témák között szerepel a fejlesztőkörnyezet (Xcode) bemutatása, felhasználói felület programozása, HTTP kommunikáció és térképfunkciók (MapKit) használata.
Windows Phone
A laboron egy webáruházok tartalmának böngészésére és feltöltésére szolgáló Windows Phone alkalmazás elkészítése a cél. A hallgatók elsajátíthatják a Windows Phone programozás alapjait, a felhasználói felületek megalkotását és a HTTP kommunikáció használatát.
A gyakorlati tematika követi az előadások tematikáját, a gyakorlatok segítik az előadásokon elhangzottak megértését.
Forstner Bertalan et al: Bevezetés a mobilprogramozásba. SZAK, 2008Csúcs G, Forstner B, Marossy Kálmán: Symbian alapú szoftverfejlesztés. SZAK, 2005Jürgen Scheible, Ville Tuulos: Mobile Python: Rapid prototyping of applications on the mobile platform. Symbian Press, 2007Martin de Jode: Programming Java 2 Micro Edition on Symbian OS. Symbian Press, 2007