Belépés címtáras azonosítással
magyar nyelvű adatlap
angol nyelvű adatlap
A programozás alapjai 2
A tantárgy angol neve: Basics of Programming 2
Adatlap utolsó módosítása: 2022. augusztus 24.
A fenti forma a Neptun sajátja, ezen technikai okokból nem változtattunk.
A kötelező előtanulmányi rend az adott szak honlapján és képzési programjában található.
A tárgy alapvető célja, hogy alapozó tárgyként folytassa számítógépes problémamegoldás módszereinek és alapvető eszközeinek előző félévben megkezdett megismertetését olyan szinten, hogy azt a hallgatók további tanulmányaik során képesek legyenek hatékonyan alkalmazni. Ezen félév alapvető célkitűzése, hogy további gyakorlatokkal mélyítse a C programozási nyelv ismeretét, megismertesse a nagyméretű programozási feladatok megoldásának lépéseit, és bevezessen az objektum-orientált programozásba. Célkitűzését a tárgy az előző félévben megszerzett C nyelvi tudásra alapozva, a C++ nyelv megismertetésével éri el. A laborok anyaga folyamatosan követi az előadások tematikáját, azok megértését, elmélyítését támogatja
Előadás (gyakorlatorientált megközelítésű, elméletet és alkalmazási kört, valamint iparági legjobb gyakorlatokat is bemutató, példákkal fűszerezett, kódolási szekciókat is tartalmazó formában).
Laboratórium (az előadáson hallottak alkalmazását begyakoroltartató, az összefüggéseket szem előtt tartó feladatokon keresztüli, vezetett egyéni programozási feladatok.
A félév végi jegy megszerzésének feltételei az alábbiak:
• Jelenlét: az órákon (előadás, labor) való rendszeres részvétel. A hiányzások megengedett mértékét a TVSz rögzíti (30%). A feltételnek mindhárom óratípuson külön-külön is teljesülnie kell. A laborgyakorlatokon csak felkészült hallgatók vehetnek részt. A felkészülést a laborgyakorlatok elején ún. beugróval, vagy előfeladattal ellenőrizzük. Ennek anyaga az adott labor előadáson már bemutatott anyagával kapcsolatos. Az elégtelen felkészültség mulasztott laboralkalomnak számít.
• Kis zárthelyik: a félév során öt alkalommal kis zárthelyit íratunk a laboratórium alkalmakon. Ezek közül a három legjobban sikerült kis zárthelyi pontszámnak egyenként el kell érje a szerezhető pontszám 40%-át. A legalább 40%-os kis zárthelyi kiváltja a beugró feladatot az adott alkalomra.
• Nagy zárthelyi: a szorgalmi időszak alatt kettő alkalommal, az évfolyam terhelési táblázata szerinti időpontban nagy zárthelyi dolgozatot íratunk. A két dolgozat %-os eredményét összeadva és kettővel elosztva el kell érni az 50%-ot.
• Nagy házi feladat: minden hallgatónak egy egyéni nagy házi feladatot kell megoldania, önálló munkával. A nagy házi feladatokat a 7. héten adjuk ki és a 14. héten kell beadni a végső megoldásokat, a laborvezető által előírt köztes állapotok bemutatásával. A nagy házi feladat elfogadásának feltétele, hogy az a kiírás szerint elkészült, a laborvezető személyesen átvette és elfogadta: (a) a hiánytalan dokumentációt, (b) az elkészített programot, amelyet együtt ki is próbáltak.
A kis zárthelyik átlaga a 3 legjobb kis zárthelyi átlaga.
A végső jegy harmadát az első nagyZH, másik harmadát a második nagy ZH, hatodát a nagyHF, utolsó hatodát pedig a három legjobb kisZH adja. Mindig a %-os eredményből indulunk ki.
A végső jegy pontos számítási képlete:
Végeredmény% = ZH1 % eredménye / 3 + ZH2 % eredménye /3 + NagyHF % eredménye / 6 + (3 legjobb kisZH %-os eredményének összege)/18
A jegyszámítás határai:
85.0%- jeles
70.0%- jó
55.0%- közepes
40.0%- elégséges
A jelenlét nem pótolható: a pótlást magában foglalja a TVSz által megengedett hiányzás.
A kis zárthelyik pótlólagos megírására nincs lehetőség: a pótlást magában foglalja, hogy az ötből csak a három legjobb kis zárthelyi eredményét vesszük figyelembe.
A nagy zárthelyik a pótlási héten pótolhatók egy, a teljes félév anyagát felölelő pót zárthelyi dolgozat megírásával, melyen 40%-ot kell elérni az aláírás megszerzéséhez. Második pótlási lehetőség a vizsgaidőszakban különeljárási díj megfizetése mellett egyszer biztosított.
Nagy házi feladat: A megoldások apróbb hibáinak javítására – a laborvezető oktatóval egyeztetett időpontban – a pótlási hét szerdáig (18:00 óráig), különeljárási díj megfizetésével van mód, azon túl a nagy házi feladat nem javítható. A pótlási héten már csak olyan feladatok és/vagy dokumentációk javíthatók, amelyek hiányosság vagy működési hiba miatt kerültek elutasításra. Pótbemutatással az eredeti bemutatáson szerzett pontszámnak max. 125%-át lehet elérni.
A tárgy előadóival és laborvezetőivel egyeztetett módon.
Bármely az objektum-orientált programozással és a C++ programozási nyelvvel foglalkozó könyv vagy jegyzet használható.
Ajánlott irodalom:
Benedek Zoltán - Levendovszky Tihamér: Szoftverfejlesztés C++ nyelven (SZAK, 2007)
B. Stroustrup: A C++ programozási nyelv (Kiskapu, 2001
Kondorosi Károly - László Zoltán - Szirmay-Kalos László: Objektum-orientált szoftverfejlesztés (CompuerBooks, 2004)
Kontakt óra
56
Félévközi készülés előadásra
14
Félévközi készülés laborra
16
Felkészülés a zárthelyire
34
Kijelölt írásos tananyag elsajátítása
35
Házi feladat elkészítése
25
Felkészülés a vizsgára
Összesen
180
Név:
Beosztás:
Tanszék, Int.:
dr. Forstner Bertalan
egyetemi docens
BME AUT
dr. Szeberényi Imre
BME IIT
A programban részt vevő hallgatók mind gyakorlat-, mind laborfoglalkozások során elkülönített csoportokba kerülnek beosztásra. Ezeken a tárgy tematikáját mélyebb szintig, illetve komplexebb feladatokon keresztül sajátítják el. A mélyebb összefüggések feltárására is ezeken a csoportokon kerül sor.
A beugró feladatok és kis ZH-k tekintetében nincs eltérés.
Nagy házi feladat kapcsán a programban részt vevők komplexebb, átfogóbb tudást igénylő feladatot is kaphatnak. Ennek értékelése összetettebb: az „elfogadott / elutasított” státuszon túl a megvalósítás minősége és letisztultsága alapján + 10 pontot szerezhetnek.
A nagy zárthelyik esetében a 100%-nak megfelelő szint fölötti, legfeljebb 30%-nyi extra feladatot helyezünk el, amelyeket a plusz pontokért megoldhatnak. A terveink szerint +10 pontot gyűjthetnek össze a program résztvevői a ZH számonkéréseken.
A laborfoglalkozásokon végzett extra feladatokért terveink szerint +10 pontot lehet kapni.